Eksperci
Jak oszczędzać dzięki instalacji solarnej?

Jak oszczędzać dzięki instalacji solarnej?

Dodano: poniedziałek, 02 lipca 2012 11:40

Kolektory słoneczne coraz częściej stanowią wyposażenie nowoczesnego domu jednorodzinnego. Umożliwiają czerpanie energii ze Słońca i wykorzystanie jej do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej lub wody w basenie. Warto zadbać o system przynoszący korzyści finansowe.

Zainteresowanie kolektorami słonecznymi rośnie z roku na rok. Do 2014 r. realizowany jest program dotacji na ich zakup i montaż. Popularność instalacji solarnych ma związek z chęcią minimalizowania wydatków na energię oraz rosnącą świadomością ekologiczną.

Dla tych, którzy zdecydowali się zainwestować w solarne systemy energii odnawialnej, Słońce stało się dostawcą darmowego ciepła. Systemy generują oszczędności w domowym budżecie, nie zatruwają środowiska i nie mają wpływu na biologię wód, jak na przykład elektrownie wodne. Oszczędzanie dzięki instalacji solarnej jest bardzo proste. Promienie słoneczne nagrzewają nośnik energii cieplnej, a następnie ten podgrzewa wodę zebraną w specjalnym zbiorniku.

"Kiedy w gospodarstwie domowym zużywa się dużo ciepłej wody, to z pewnością instalacja kolektorów będzie dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki systemowi solarnemu możemy zaoszczędzić w skali roku ponad 60% energii, zużywanej na podgrzewanie wody. Natomiast latem podgrzewa on nawet do 100% ciepłej wody zużywanej w domu. Z kolei wspomaganie ogrzewania centralnego w budynku jednorodzinnym może wygenerować oszczędności sięgające około 25%  - tłumaczy Łukasz Grzywacz, koordynator produktu Braas Solar, marki patronującej programowi SUPERDEKARZ.

Jak połączyć instalację solarną z dachem?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by w trakcie dnia na powierzchnię kolektorów nie padał cień. Dlatego najlepiej zamontować je od strony południowej. Istnieją dwa sposoby montażu systemu solarnego na dachu.

Braas Solar - system montowany nad połacią"Łatwiejszy i częściej stosowany jest montaż nad dachówką. Polega na zamontowaniu kolektorów na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu. Tym sposobem możemy zainstalować solary równolegle do połaci dachu, przy czym istnieje także możliwość zmiany ich kąta względem  spadku dachu. Natomiast montaż w połaci dachu polega na umiejscowieniu kolektorów w linii dachówek, bezpośrednio na łatach, przez co są one całkowicie zintegrowane z płaszczyzną dachu. Tutaj z kolei kąt nachylenia, pod jakim zamontowane będą kolektory, wymuszony jest kątem spadku połaci dachowej", wyjaśnia SUPERDEKARZ Grzegorz Średniawa z Charzewic.

Najlepiej gdy kolektory montowane są przez wykwalifikowanych dekarzy. Fachowcy zadbają o poprawne zamocowanie urządzeń do konstrukcji dachu oraz ich integrację z dachówkami. Ma to olbrzymie znaczenie dla szczelności pokrycia dachowego i odporności na warunki atmosferyczne.

Braas Solar - system montowany w połaciDoskonałym rozwiązaniem jest montaż kolektorów w połaci, czyli w linii dachówek. Tak umieszczone solary bardzo dobrze komponują się z dachem. Stanowią też mniejszy opór dla wiatru, a gromadzący się ponad kolektorem śnieg jest znacznie mniejszym obciążeniem dla połaci. Prace montażowe mogą zostać wykonane przez ekipę w trakcie wykonywania dachu - kolektor zostanie profesjonalnie zainstalowany, a przy tym dach będzie szczelny i bezpieczny. Zmniejsza to dodatkowo liczbę wyjść na dach, koniecznych w przypadku gdy kolektor instalowany byłby w późniejszym okresie. Ostatecznie poprawia to bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko ewentualnego uszkodzenia dachówek.

Monier Braas prowadzi profesjonalne szkolenia dla dekarzy z zakresu instalacji kompletnych systemów solarnych. Każde szkolenie zakończone jest wydaniem dyplomu potwierdzającego udział w szkoleniu, a lista przeszkolonych znajduje się na stronie www.braas-solar.pl.

Jak otrzymać dofinansowanie na instalację solarną?

Ekspert firmy:
Logo
Kolektory słoneczne to doskonała inwestycja, na którą dodatkowo można uzyskać dotację. Od 2010 r. funkcjonuje program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu jest możliwość otrzymania dotacji w wysokości 45% na spłatę kredytu na zakup i montaż solarów. Aby uzyskać dopłatę, należy złożyć wniosek w jednym z banków, z którymi NFOŚiGW podpisał umowę o współpracy. Do wniosku należy dołączyć projekt, ofertę lub kosztorys na budowę instalacji wraz ze schematem i opisem technicznym. Do wniosku należy także dołączyć certyfikat kolektora potwierdzający jego wysoką jakość i efektywność.

Program dotacyjny będzie realizowany do 2014 r. lub do momentu wykorzystania puli przeznaczonej na ten program. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie pula ta powoli się kończy. Dopłaty będą wypłacane do końca 2015 r. Ponieważ otrzymana dopłata stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy ująć ją w rocznym rozliczeniu podatkowym.