Europejskie Słoneczne Dni po raz trzeci w Polsce!

Dodano: wtorek, 22 stycznia 2013 15:07

Instytut Energetyki Odnawialnej po raz trzeci będzie koordynatorem kampanii Europejskie Słoneczne Dni. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 1 - 19 maja 2013 r. na terenie całej Polski i całej Europy. Celem kampanii jest ochrona środowiska i klimatu, poprzez promocję energetyki słonecznej.

Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i ochroną klimatu są kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju rynku mikroinstalacji w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię, tylko dlatego, ze korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Ponadto, zaczyna przybywać też tych, co inwestują w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne wprowadzające system energetyki prosumenckiej i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy "słonecznych dachów". W Europejskich Słonecznych Dniach udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wykorzystania energii Słońca.

Patronat Honorowy nad kampanią objął: Minister Gospodarki - Janusz Piechociński, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Małgorzata Skucha, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - Marek Woszczyk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezydent Torunia - Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

W 2012 r. w kampanii Europejskie Słoneczne Dni udział wzięło ponad 10 tys. osób w Polsce, a w całej Europie - ponad pół miliona. Podczas "słonecznych wydarzeń" organizowane są wystawy, targi, pikniki, festyny oraz konkursy, szkolenia, konferencje, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika.

Więcej informacji na stronie http://www.slonecznedni.pl/.

źródło i zdjęcie: IEO