Dachówki marsylki - klasyczna forma w nowoczesnej odsłonie

Dodano: poniedziałek, 08 sierpnia 2016 13:25

Dachówka zakładkowa marsylka zajmuje szczególne miejsce wśród ceramicznych pokryć dachowych. Wprowadzona do produkcji masowej pod koniec XIX wieku niezmiennie cieszy się uznaniem inwestorów i specjalistów z branży dekarskiej ze względu na właściwości, sposób układania i piękno klasycznej, wypukło-wklęsłej formy.

Dzisiejsze marsylki produkowane są w oparciu o nowoczesne technologie oraz dopracowane pod względem wzornictwa. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej i różnych wariantach wykończenia, dlatego nadają się do krycia i renowacji dachów historycznych, obiektów zabytkowych i stylizowanych na budynki z epoki. Mogą być również ciekawą alternatywą  dla architektury o tradycyjnym charakterze.

Rustykalny wdzięk

Niezwykle urokliwe rustykalne formy od lat cieszą się na całym świecie ogromnym zainteresowaniem. Pośród nich na wyróżnienie zasługują 3 modele marsylek z oferty CREATON Polska: RAPIDO, RATIO i RUSTICO ze względu na wspaniały "historyczny" kształt dopasowany do najlepszych współczesnych standardów, wysokie parametry techniczno-użytkowe oraz kompleksowe rozwiązania systemowe. Gwarancją ich jakości jest doskonały surowiec, ponad 130-letnie doświadczenie producenta - lidera ceramicznych pokryć dachowych oraz restrykcyjny sposób kontroli na każdym etapie wytwarzania. Marsylki marki CREATON wraz z oryginalnymi akcesoriami produkowane są z najczystszej gliny, na bazie zaawansowanej technologii bezdotykowego wypału w poziomych kasetach, dzięki czemu każdy egzemplarz zachowuje wzorcowy kształt i gładką powierzchnię o równomiernym pokryciu kolorem.

Forma i funkcja

Oparte na legendarnym modelu Z1 swoją formę zawdzięczają symetrycznie usytuowanym wgłębieniom (RUSTICO) lub wspaniale wysklepionej podwójnej muldzie (RATIO) - taka budowa oprócz walorów dekoracyjnych zapewnia bardzo dobre odprowadzanie wody opadowej. Duża tolerancja zamków umożliwia proste i szybkie układanie oraz redukuje do minimum konieczność przycinania dachówek, co znacząco podnosi estetykę dachu. Marsylki CREATON są wydajne (RAPIDO) i elastyczne - z tolerancją szerokości krycia: od 5 do 6 mm i długości: od 21 do 30 mm. Ponadto dopracowana technika łączenia na zamkach, mostki na spodniej części dachówki oraz trzy noski mocujące gwarantują stabilny montaż (RAPIDO).

Rozwiązania systemowe

Opatentowane rozwiązania systemowe CREATON Polska odpowiadają za długoletnie i bezawaryjne eksploatowanie dachu, stoją na straży jakości, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Tylko one są w stanie zapewnić trwałe, szczelne i odporne na ekstremalne wahania temperatur pokrycie oraz nienaganny wizerunek dachu o wyrafinowanej estetyce. System tworzą dachówki połaciowe w każdym z 3 wymienionych modeli wraz z akcesoriami, takimi jak: dachówki funkcyjne, gąsiory ceramiczne z systemem mocowania FIRSTFIX, elementy z metalu i aluminium w kolorze dachówki podstawowej, klamry burzowe i folie dachowe oraz ozdoby kalenicy MANUFAKTUR. Rozwiązania te dają możliwość kompleksowego wykończenia dachu na każdym budynku, niezależnie od stopnia skomplikowania projektu, nachylenia połaci czy stylu architektury.

Bogata kolorystyka

Jednym z największych atutów marsylek jest ich niepowtarzalna kolorystyka - od czerwieni i brązów, po szarości, antracyt i głęboką czerń. Obok dachówek w naturalnej czerwieni producent poleca kolekcje szlachetnych, matowych angob (RAPIDO, RUSTICO) i eleganckich, błyszczących glazur (RATIO) w pięknej palecie barw. Wśród nich są tak wyjątkowe jak: "NUANCE" czerwień naturalna płomieniowana, "NUANCE" czerwień winna angobowana, "FINESSE" antik płomieniowana glazurowana czy "FINESSE" w kolorze łupka glazurowana.

Klasyczna forma w nowoczesnej odsłonie, 3 rodzaje wzorów, bogata kolorystyka, starannie dobrane akcesoria funkcyjne i ozdobne czynią z marsylek CREATON Polska znakomitą ofertę dla inwestycji pałacowo-dworskich o znaczącej wartości historyczno-kulturowej, jak również dla współczesnych obiektów architektury w stylu tradycyjnym.

źródło i zdjęcie: CREATON