Widziszewo - najnowocześniejsza w Europie fabryka dachówek ceramicznych

Dodano: środa, 27 kwietnia 2016 07:34

W województwie wielkopolskim w miejscowości Widziszewo działa najnowocześniejsza w Europie fabryka dachówek ceramicznych firmy CREATON Polska. Wytwarzane w Widziszewie dachówki ceramiczne powstają w oparciu o innowacyjną, niestosowaną dotychczas w branży, technologię suszenia - Hydrocasing, umożliwiającą uzyskanie najwyższej jakości wyrobów przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Elegancka dachówka

Dachówki ceramiczne marki CREATON to produkty klasy premium. Wykonane z materiałów najwyższej jakości w oparciu o nowoczesną technologię i opatentowane rozwiązania są niezwykle trwałe i odznaczają się eleganckim designem. Powstają ze złóż gliny, o doskonałych parametrach, a uszlachetniane są najwyższej jakości powłoką angobowaną lub glazurowaną. Piękne, oryginalne wzory i atrakcyjne barwy, a także bogaty wybór - ponad 30 modeli, sprawiają, iż dachówki te są wspaniałą propozycją dla ceniących połączenie innowacyjnych rozwiązań z trwałością materiału i niepowtarzalną linią wzorniczą. W fabryce w Widziszewie powstają różne rodzaje dachówek ceramicznych marki CREATON, a wśród nich popularna wielkoformatowa "Titania", o charakterystycznym falistym kształcie, typu holenderka płaska.

W ślad za tradycją

Widziszewo to wieś należąca do gminy Kościan, gdzie już w końcu XIX wieku wypalano ceramikę budowlaną. Znajdujące się w okolicy duże zasoby gliny wzbudziły zainteresowanie firmy, które zaowocowało szeregiem szczegółowych badań laboratoryjnych, a później także wielokrotnymi próbami przemysłowymi. Badania miały na celu sprawdzić przydatność trzeciorzędowych pokładów poznańskich iłów pstrych do produkcji najwyższej jakości dachówek.

Ze względu na pomyślne rezultaty przeprowadzonych badań i testów podjęto decyzję o budowie najnowocześniejszej w Europie fabryki dachówek ceramicznych. Przy udziale środków unijnych, w ramach projektu inwestycyjnego pt. "Budowa zakładu produkcji dachówek ceramicznych w oparciu o innowacyjną technologię suszenia" uruchomiono w 2012 roku nowoczesne przedsiębiorstwo, które z powodzeniem rozwija produkcję dachówek ceramicznych marki CREATON.

Nowoczesna produkcja

Wytwarzane w Widziszewie dachówki ceramiczne powstają w oparciu o innowacyjną, niestosowaną dotychczas w branży, technologię suszenia - Hydrocasing, umożliwiającą uzyskanie najwyższej jakości wyrobów przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Nowatorska technologia suszenia dotyczy półproduktów, których czas przebywania w suszarniach został wielokrotnie skrócony, co ma wpływ na zmniejszoną energochłonność na jednostkę produktu oraz ograniczenie zużycia paliw gazowych i obniżenie emisji CO2. Doskonała efektywność energetyczna procesu suszenia przy zachowaniu unikalnych cech wyrobów oraz wyjątkowa trwałość dachówek zapewniają ochronę środowiska naturalnego i racjonalne wykorzystanie jego zasobów.

Warto zaznaczyć również, iż w wyniku realizacji projektu firma CREATON Polska prowadzi współpracę badawczo-rozwojową z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, z jednostką naukowo-badawczą wyspecjalizowaną w rozwoju produktów ceramicznych. Współpraca ma na celu poszukiwanie i wdrażanie do produkcji dachówek ceramicznych rozwiązań innowacyjnych oraz przyjaznych środowisku naturalnemu.

Fabryka w Widziszewie poszerzyła swą ofertę o opracowane specjalnie dla niej dwa modele wielkoformatowych dachówek zakładkowych. Zastosowany w nich unikalny system odprowadzania wilgoci powstał w oparciu o analizę danych klimatycznych charakterystycznych dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

W tej najnowocześniejszej w Europie fabryce dachówek ceramicznych powstają produkty najwyższej jakości, które cieszą się ogromnym uznaniem odbiorców na całym świecie. Nowatorskie technologie, dbałość o środowisko naturalne i otwarcie na innowacyjne rozwiązania sprawiają, iż fabryka w Widziszewie stała się nowoczesnym przedsiębiorstwem na miarę XXI wieku.

źródło i zdjęcie: CREATON