Renowacja dachu z metalu

Dodano: środa, 09 marca 2016 09:30

Dach to jedna z wizytówek domu. Jeśli jest w dobrym stanie, ale powłoka malarska zaczyna się nieestetycznie łuszczyć i pojawiła się rdza, nadszedł czas na renowację. Na szczęście nie oznacza to konieczności wymiany pokrycia na nowe. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalistyczną farbą, aby dach zyskał drugą młodość.

Malowanie dachu a prognoza pogody

Malowanie dachu to praca na wysokości, wymagane są szczególne środki ostrożności, dlatego nie powinno się przystępować do pracy w pojedynkę i w niesprzyjającą pogodę. Szczególnie niebezpieczne są wiatr i mgła, gdyż takie warunki atmosferyczne zwiększają ryzyko upadku. Powierzchnia dachu musi być sucha, jeśli prognozy tego dnia przewidują przelotne opady deszczu lub śniegu, to również nienajlepszy czas na malowanie.

Prace malarskie powinno się prowadzić w temperaturze otoczenia od +10°C do +25 °C, zaś temperatura podłoża powinna wynosić pomiędzy +5 °C a +25?C. Temperatura i warunki w jakich będziemy malować zadecydują o szybkości schnięcia każdej z warstw i końcowym efekcie, mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT.

Malowanie dachu. Wybór dobrej farby

Jeśli dach nie przecieka, jest w stosunkowo dobrym stanie, ale widoczne są ślady korozji wystarczy pokrycie powłoki gruntoemalią do metalu, czyli specjalistyczną farbą dekoracyjno-ochronną.

Przy jej wyborze zwracajmy uwagę na typ podłoża, a także na takie właściwości jak  trwałość koloru, odporność na zmienne warunki klimatyczne (w tym także promienie UV) oraz elastyczność. Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, gdyż powłoki malarskie są narażone na rozszerzenie latem i kurczenie zimą. Dodatkowo jeśli farba posiada środki antykorozyjne opóźni proces niszczenia powłoki, dodaje Bartłomiej Cholewa.

Malowanie dachu. Przygotowanie podłoża

Przed malowaniem należy oczyścić, odtłuścić i wygładzić powierzchnie dachu. Przy renowacji należy najpierw oczyścić powierzchnie lub blachodachówki z brudu i starej luźnej powłoki, następnie zmyć specjalistyczny środkiem czyszczącym za pomocą miękkiej szczotki lub natrysku wysokociśnieniowego. Nie powinno się używać domowych środków czystości, mogą wpłynąć na przyczepność farby do podłoża. Następnie zostawić do wyschnięcia lub wysuszyć strumieniem ciepłego powietrza. Ewentualne ogniska rdzy powinno się oczyścić drucianą szczotką lub papierem ściernym, tak aby finalnie cała powierzchnia była sucha i gładka.

Malowanie dachu krok po kroku

Jeśli farba nie ma dodatkowych właściwości ochronnych najpierw należy nałożyć preparat gruntujący, najlepiej tego samego producenta, co zakupionej farby (lub skorzystać z farby typu 2w1). Do malowania dachu można używać pędzla, wałka lub agregatu hydrodynamicznego. Przy nakładaniu kolejnych warstw (zaleca się minimum 2) należy kierować się wytycznymi producenta. Na rynku są dostępne gruntoemalie, które pozwalają wykonawcy nakładać kolejną warstwę farby już po 2 godzinach, co automatycznie skraca jego czas pracy nawet o cały dzień.

Każda warstwa powinna być czysta i sucha. Starać się malować precyzyjnie, bez wielokrotnego pociągania pędzlem. Grudki farby mogą wpływać na jednorodność powłoki. Na koniec emalię pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Farbami do metalu możemy dodatkowo odświeżyć powłoki malarskie rynien, parapetów i bram stalowych. Jeśli wybierzemy farbę dobrej jakości dobraną do typu powłoki dachu, starannie pokryjemy dach kilkoma jej warstwami gwarantuje to trwały efekt, który utrzyma się przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

źródło i zdjęcie: LAKMA