Inteligentna izolacja energooszczędnego domu

Dodano: wtorek, 01 lipca 2014 09:44

Charakterystyczne dla nowoczesnych domów, oprócz atrakcyjnej architektury, są doskonałe parametry cieplne. Coraz więcej architektów, producentów i wykonawców optuje za energooszczędnymi rozwiązaniami izolacyjnymi. Odpowiednio izolowane domy, wygodne, tanie w eksploatacji i przyjazne dla środowiska, oferują wiele korzyści dla ich mieszkańców. Sprawdź, jak zbudować tani i jednocześnie wydajny dom na miarę swoich potrzeb.

Izolacja domu to jeden z najważniejszych etapów, zamierzających do jego energooszczędności. Jak to zrobić? Inteligentnie!

Wyposażenie domu w odpowiednie rozwiązania izolacyjne to już nie luksus, ale konieczność, mówi Adam Buszko z firmy Paroc, proponującej paletę rozwiązań izolacyjnych dla domów. Rosnące ceny energii oraz wzrastająca świadomość ekologiczna sprawiły, że inteligentna izolacja staje się standardem każdej nowej konstrukcji.

Nowo budowane domy muszą również odpowiadać nowym kryteriom, ograniczającym ich wpływ na środowisko. Dobrze zaprojektowany, wykonany i odpowiednio izolowany dom zużywa mniej niż 70 kWh/m2, podczas gdy tradycyjne domy zużywają rocznie aż 220 kWh/m2. Właściwa izolacja to również podstawa w budynkach spełniających standard NF40, czyli takich, które zużywają na potrzeby energii i wentylacji nie więcej niż 40 kWh/m2 rocznie.

Dobra izolacja może przyczynić się nawet do 75 proc. redukcji całkowitego potencjału energetycznego budynku, wylicza Buszko. Inteligentny dom to zasługa projektanta i inwestora. Jego optymalizacja energetyczna zależy głównie od ich wiedzy na temat wykorzystania dostępnych materiałów i rozwiązań, utrzymujących dom w cieple, suchości i dobrym mikroklimacie. Wybór właściwej, efektywnej i niepalnej izolacji znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa domowników, mających jednocześnie świadomość, że wybrali bezpieczny i ekologiczny materiał, który nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Nowe wymagania dotyczące standardów energetycznych

Zmieniają się wymagania dotyczące standardów energetycznych. Nowe przepisy wprowadzają wytyczne dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźników zapotrzebowania budynku na energię. Firma Paroc wspiera inwestorów i wykonawców w procesie budowy zgodnie z nowymi wymaganiami.

Energooszczędne domy tworzymy w trosce o codzienną wygodę i ekonomiczną eksploatację w przyszłości. Koncentrujemy się na oszczędzaniu energii: wybieramy sprawdzone materiały i technologie oraz eliminujemy występowanie mostków termicznych, spowodowanych przez elementy konstrukcji szkieletu, takich jak beton, stal lub drewno, komentuje Adam Buszko.

O ile na koszty budowy wpływają głównie architektura budynku oraz zastosowane materiały, to o kosztach eksploatacji domu decydują zastosowane izolacje i instalacje. Izolacja w domu ma dwie funkcje: termiczną, mającą decydujący wpływ na koszty ogrzewania, oraz przeciwwilgociową, która wpływa na trwałość techniczną obiektu, tłumaczy Adam Buszko. Oszczędzanie na izolacjach nie jest dobrym pomysłem! Dzięki naszym rozwiązaniom można znacznie ograniczyć zapotrzebowanie całego budynku na energię grzewczą oraz zapewnić ekonomiczną eksploatację domu.

Właściwa izolacja - od fundamentów aż po dach

Dzięki szerokiej gamie produktów, rozwiązań i konfiguracji stosowania Paroc pomaga znaleźć klientom właściwą termoizolację dla każdego budynku. Rozwiązania firmy umożliwiają inwestorom dobranie właściwej izolacji, od fundamentów aż po dach.

Do zewnętrznej izolacji ścian fundamentowych doskonale nadaje się płyta PAROC GRS 20 z wełny mineralnej PAROC, która służy do izolacji termicznej oraz zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu. Wełna mineralna Paroc jest skutecznym rozwiązaniem dla wymagających warstwowych ścian zewnętrznych, a płyty PAROC z grupy UNS, WAS lub Cortex gwarantują komfort cieplny i akustyczny budynku, bezpieczeństwo pożarowe oraz znaczne oszczędności energetyczne.

Nowe produkty w ofercie Paroc to płyty izolacyjne PAROC® Linio 10 i PAROC® Linio 15 oraz lamelowa płyta izolacyjna (włókna skierowane prostopadle do powierzchni czołowych) PAROC® Linio 80. Te wysoko energooszczędne, sztywne i niepalne płyty izolacyjne przeznaczone są do ociepleń ścian zewnętrznych z cienkowarstwowymi fasadami tynkowanymi, zarówno w budynkach nowo powstających, jak i poddawanych termomodernizacji.

Produkty Paroc gwarantują obniżenie współczynnika przenikania ciepła U, poniżej wartości wymaganych rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych (WT 2013). Dla ścian do wartości poniżej 0,25 W/m2K, dla dachów i stropodachów poniżej wartości 0,20 W/m2K oraz współczynnika przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie do wartości poniżej 0,30 W/m2K.

Specjaliści z firmy Paroc zidentyfikowali pięć powodów, dla których warto inteligentnie zaizolować swój własny dom

 1. Doskonała inwestycja
  Wyliczono, że inteligentny energetycznie budynek po 25 latach może przynieść właścicielom oszczędności rzędu 50 tys. euro, czyli równowartość nowego samochodu. Jednocześnie zysk ze sprzedaży takiego budynku może wynieść o 30% więcej, w porównaniu z domami standardowymi.
 2. Niskie koszty utrzymania
  W projektowaniu budynku decyzja inwestycyjna opiera się na łącznych kosztach uzyskanych poprzez zsumowanie kosztów zużycia energii w całym cyklu życia budynku oraz kosztów budowy. Pod względem kosztów użytkowania energooszczędny budynek stanowi optymalne rozwiązanie.
 3. Zdrowe i wygodne mieszkanie
  Dzięki starannej izolacji energooszczędne budynki są suche i ciepłe przez cały rok. Sprawna i kontrolowana wentylacja, szczelne przegrody zewnętrzne budynku i nisko emisyjne materiały sprawiają, że powietrze w pomieszczeniach jest zawsze czyste i świeże.
 4. Łatwość utrzymania i konserwacji
  Dobrze izolowany dom opiera się działaniu czasu i wilgoci. Liczba napraw i konserwacji w budynku jest ograniczona. Ponadto dom potrzebuje mniejszej ilości energii.
 5. Korzystny dla środowiska
  Nisko energetyczne budynki są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, a ich budowanie - wkładem w rozwój nowoczesnego budownictwa. Sektor efektywności energetycznej ciągle rośnie, przynosząc nowe miejsca pracy i perspektywy zawodowe. Cięgle pojawiają się innowacje, kształcą nowi specjaliści w zakresie efektywności energetycznej, od projektantów do budowniczych, a całe budownictwo wkracza na zupełnie nowy poziom.

Dom pasywny Paroc to pierwszy pasywny dom w Finlandii. Konstrukcja ścian oparta jest na PreWIS (system prefabrykowanej izolacji ścian z PAROC Linio 80, cienkich płyt tynkowych), a całkowita grubość ściany wynosi 510 mm. Do izolacji dachu użyto płyty PAROC eXtra i wełnę wdmuchiwaną PAROC o grubości 600 mm. Dom Pasywny Paroc to jeden z budynków pilotażowych, gdzie mierzy się i analizuje zużycie energii oraz monitoruje klimat wewnętrzny. Architektura domu dowodzi, że domy pasywne nie muszą różnić się od innych z zewnątrz!

źródło i zdjęcia: Paroc