Kredyty z dotacją NFOŚiGW na kolektory słoneczne w zasięgu ręki

Dodano: czwartek, 25 lipca 2013 11:19

Polityka proekologiczna zyskuje w naszym kraju coraz więcej sympatyków. Jak pokazują ostatnie miesiące w ekologiczne rozwiązania nie wahamy się inwestować nawet w czasach określanych jako trudne ekonomicznie. Wszystko dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pozwala zainwestować w systemy solarne nie wpływając znacząco na domowy budżet.

Pomimo spowolnienia gospodarczego inwestycje w ekologiczne systemy solarne wciąż mają się świetnie. Dotychczas z programu dopłat do kolektorów, organizowanego przez NFŚiOGW skorzystało już prawie 40 tysięcy wnioskodawców, którym wypłacono kwotę w łącznej wysokości 264 497 tys. zł., co przełożyło się na instalację kolektorów o łącznej powierzchni odpowiadającej 40 boiskom piłkarskim!

Inwestorzy indywidualni mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu systemów solarnych w wysokości średnio 6,7 tys. zł, a wspólnoty mieszkaniowe nawet do 46,2 tys.! W efekcie z każdym rokiem solarów w Polsce przybywa, a liczba wniosków o dotacje na systemy solarne wciąż się powiększa!

Tyle słońca w całym mieście

Do czerwca 2013 r. aż 39577 beneficjentom programu (w tym tylko 34 wspólnotom mieszkaniowym) wypłacono dofinansowanie w łącznej wysokości 264 497 tys. zł. Średni jednostkowy koszt dofinansowania dla 1 m2 kolektorów wyniósł 2,26 tys. zł. Najczęściej beneficjenci instalują po trzy kolektory na budynek o średniej powierzchni 6,70 m2. Osoby indywidualne uzyskują dofinansowanie w wysokości ponad 6,7 tys. zł, natomiast średnia dla wspólnot mieszkaniowych to aż 46,2 tys. zł, co stanowi 45% całej kwoty inwestycji.

Wnioski o uzyskanie dotacji na systemy solarne można składać do końca 2014 r. Szczegóły na stronie NFOŚiGW.


Energia słoneczna w Twoim domu konieczna

Słońce produkuje ogromną ilość energii, którą dzięki najnowszym technologiom możemy wykorzystać do naszych potrzeb. W ciągu 1 sekundy nasza gwiazda wytwarza energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb całej Ziemi przez kolejne 500 000 lat. Energia słoneczna jest coraz częściej wykorzystywana w codziennym życiu, głownie do podgrzewania wody. W Europie najwięcej korzystają z niej Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych na jedną osobę pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych firmy Monier Braas.

Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o dotację na kolektory słoneczne!

W związku z dużym zainteresowaniem programem zarząd funduszu w zeszłym roku podjął decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na program o kwotę 150 mln zł, tj. do 450 mln zł. Kredyty z dotacją NFOŚiGW będą udzielane do roku 2014, natomiast wypłata dotacji potrwa do końca 2015 r. Obudź w sobie ekologa, oszczędzaj pieniądze i zadbaj o dobro wspólne jakim jest środowisko.

źródło i zdjęcia: Braas

Firma Monier Braas