FAKRO mecenasem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego

Dodano: piątek, 20 lipca 2012 13:32

W Starym Sączu od siedmiu lat organizowane jest Sympozjum Kultur Lokalnych. W ramach tej imprezy odbywa się doroczne spotkanie artystów z różnych zakątków świata. Tym razem do grodu św. Kingi przyjechali artyści z Białorusi, Chin, Hiszpanii, Japonii, Portugalii, Włoch i Polski.

Po raz kolejny sądecka firma FAKRO jest mecenasem Międzynarodowego Pleneru Malarskiego. Spotkanie artystów uroczyście zainaugurowano w niedzielę 15 lipca 2012 r. Inspirację dla ich prac będzie stanowić kultura i krajobraz Sądecczyzny. W nawiązaniu do głównego sponsora pleneru nie zabraknie "malowania światłem". FAKRO jako producent okien dachowych w naturalny sposób kojarzy się z poddaszem pełnym naturalnego światła.

To światło wydobywa przecież całą paletę kolorów i odcienie wszystkich barw. Dla artysty staje się więc narzędziem pracy, pozwalającym tworzyć i wyrażać swoje uczucia i emocje. To właśnie światło okazało się elementem łączącym pozornie dwa odmienne światy, artystów i producenta okien dachowych. Pomysł ”malowania światłem” artyści uznali za niezwykle inspirujący, mówił dyrektor marketingu FAKRO Polska - Janusz Komurkiewicz.

Dzieło pleneru malarskiego - fot. FAKROJest jeszcze jeden związany z FAKRO akcent malarskiego pleneru w Starym Sączu. Do grona artystów "malujących światłem" należy Sabina Sujew z działu eksportu FAKRO, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Zajęciom towarzyszyć będą otwarte sympozja kultur lokalnych z udziałem doktora Władysława Serwatowskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz profesor Luisy Soares de Oliveira z Portugalii z Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Międzynarodowy Plener Malarski potrwa do 28 lipca 2012 r.

Otwarte dla publiczności spotkania będą próbą odpowiedzi na pytania czym dla artystów jest kultura lokalna, ludowa, regionalna, w jakim środowisku kulturowym mieszkamy, wyjaśnia Sabina Sujew z firmy FAKRO. Zastanowimy się także jakie elementy kultury lokalnej pamiętamy z lat dziecinnych? W jakim stopniu kultura ludowa wpływa na nasze życie, a może na artystyczną twórczość? Czy wartości kultury lokalnej, z którymi spotkaliśmy się kiedyś pozostawiły w nas jakiś ślad?

Dla tych, którzy w sobotę 21 lipca odwiedzą starosądecki rynek atrakcją będzie przygotowany przez uczestników pleneru happening. Jak w latach ubiegłych, malarze przez cały dzień będą budować artystyczną instalację, którą wieczorem pochłoną płomienie.

Namalowane podczas pleneru prace w sierpniu udostępnione będą do oglądania w Galerii "Pod piątką" w Starym Sączu. Uroczysty wernisaż z udziałem wszystkich artystów odbędzie się 28 lipca 2012 r.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy FAKRO, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Firma Fakro