"Drive to Zero" - zerowy poziom odpadów w firmie DuPont

Dodano: środa, 07 marca 2012 10:00

W marcu 2012 r. przedstawiciele firmy DuPont ogłosili sukces, zainicjowanego trzy lata temu, programu "Drive to Zero". Jego celem była całkowita eliminacja odpadów, jakie powstawały w zakładach tej firmy w czasie produkcji wybranych materiałów budowlanych. Dzięki temu dział DuPont Building Innovations stał się całkowicie niezależny od wysypisk śmieci, zmniejszając swój wpływ na środowisko z 36 740 ton odpadów rocznie do zera.

Teraz, poprzez program "Drive to Zero" ("Prowadź do zera"), żaden odpad wytwarzany przy produkcji materiału powierzchniowego DuPont™ Corian®, oddychającej membrany budowlanej DuPont™ Tyvek®, geosyntetyków DuPont™ Typar® i DuPont™ Plantex® oraz innych produktów - nie tafia na wysypisko śmieci.

"Program "Drive to Zero" jest dobry zarówno dla naszej działalności jak i dla środowiska naturalnego i jest wysoko oceniany przez naszych klientów. Współpraca z naszymi partnerami w celu wyeliminowania odpadów, była kluczową dla sukcesu naszego działu w zmniejszeniu oddziaływania na środowisko. Kooperacja z naszymi partnerami biznesowymi pozwoliła nam odnieść sukces w osiągnięciu naszego ambitnego celu zerowych odpadów" - powiedział Timothy P. McCann, president of DuPont Building Innovations.

Poprzez całkowite wyeliminowanie odpadów - a nie tylko ich obniżenie - DuPont Building Innovations stworzył nowy standard zarządzania ochroną środowiska. Program "Drive to Zero" był kompleksowy także w inny sposób. W ramach projektu obejmującego piętnaście globalnych i partnerskich zakładów produkcyjnych znalazły się produkty uboczne, wszelkie odpady produkcyjne, bezużyteczne resztki surowców, gruz, a nawet odpadki z kafeterii.

Materiał który wcześniej mógł być przeznaczony na wysypisko śmieci, jest obecnie ponownie wykorzystany lub poddany procesowi recyklingu. Oto kilka przykładów:

  • odpad produkcyjny powstały ze szlifowania DuPont™ Corian®, jest stosowany jako zamiennik wypełniacza w betonie;
  • zmielone odpadki DuPont™ Corian® są powtórnie wykorzystywane jako dodatek do produktów pierwszej jakości;
  • pokruszony odpad DuPont™ Corian® jest sprzedawany jako materiał do podbudowy dróg lub jako kamień do kształtowania krajobrazu;
  • ścinki oraz resztki powstałe przy produkcji membran ochronnych DuPont™ Tyvek® są poddawane recyklingowi i stają się ponownie składnikiem wyrobów pierwszej jakości;
  • palety do wysyłki są naprawiane, wykorzystane ponownie lub mielone na ściółkę dla zwierząt;
  • taśmy i folie używane na liniach produkcyjnych są topione i wykorzystywane do produkcji klejów;
  • odpady z kafeterii przerabiane są w ściółkę lub są przetwarzane w energię.

Podczas opracowywania projektu wykorzystywano strategię Six Sigma. Była ona istotną pomocą  do oznaczenia wszystkich strumieni odpadów. Metoda ta pozwoliła zrozumieć przyczyny oraz określić miejsca i ilości powstawania odpadów.

Projekt "Drive to Zero" był szczególnie wyjątkowy, ponieważ angażował również partnerów, którzy współpracują w produkcji materiału. Oznaczało to, że zespół projektowy musiał brać pod uwagę wszystkie związane z produkcją odpady.

Warto dodać, że DuPont Building Innovations przykłada dużą wagę do wykorzystywania osiągnięć nauki w swoim biznesie. Opierając się na wynikach badań, firma opracowuje innowacyjne produkty i usługi dla budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego.

DuPont to jedna z pierwszych firm, która ponad 20 lat temu, publicznie ustanowiła cele środowiskowe - poszerzyła swoje zobowiązania poza wewnętrzną redukcję odpadów o cele ukierunkowane rynkowo, zarówno dla osiągnięcia dochodów jak i inwestycji w badania i rozwój. Cele są związane bezpośrednio z rozwojem firmy, w szczególności w rozwoju bezpieczniejszych i środowiskowo udoskonalonych nowych produktów dla kluczowych rynków światowych.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy DuPont, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: DuPont

Firma DuPont