Ruszają kontrole ośnieżonych dachów

Dodano: wtorek, 30 listopada 2010 09:16

Kontrolowanie ośnieżonego dachu to zgodnie z ustawą o Prawie budowlanym obowiązek. Jego niedopełnienie jest karane mandatem do 500zł, a jeżeli wskutek zaniedbania dojdzie do katastrofy budowlanej - sprawa przeciw zarządcy budynku trafi do prokuratury.

Obradujący sztab kryzysowy w Łodzi zarządził kontrole ośnieżonych dachów, które wykonywane będą przez inspektorów nadzoru budowlanego. Ważne jest regularne pozbywanie się nadmiaru pokrywy śnieżnej z dachów, bo w miarę jego przybywania i roztapiania się warstwy przylegającej bezpośrednio do dachu, rośnie jego ciężar.

Dopóki jest on świeży i suchy jest masa nie przekracza 80kg/m3, w przypadku mokrego puchu jego ciężar może wynosić nawet 10 razy więcej.

Dużo zależy także od rodzaju dachu, który pokrywa śnieżny puch. Jeżeli jest płaski to nie ma możliwości samoistnego zsuwania się śniegu i konieczna jest częstsza jego kontrola. Z kolei w przypadku bardzo stromych pokryć, obligatoryjne jest montowanie specjalnych płotków, osłon bądź śniegołapów. Zapobiegnie to niekontrolowanemu zsunięciu się większych ilości śniegu, którego ciężar mógłby uszkodzić dachy samochodów, system rynnowy czy stanowić zagrożenie dla przechodniów.

Warto pamiętać o regularnych kontrolach (nie tylko) ośnieżonych pokryć dachowych oraz zabezpieczeń przeciwśnieżnych, pozwoli to bezpiecznie przetrwać nawet największe opady śniegu.

opr.: Adam Gołębiowski
zdjęcie: Roben