Rodzaj dachu a gromadzenie wody deszczowej

Dodano: piątek, 28 października 2011 09:34

Naukowcy z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie badają jaki wpływ ma kształt dachu oraz rodzaj pokrycia na jakość i ilość gromadzonej wody deszczowej. Autorzy badań twierdzą bowiem, że w miastach duża ilość wody deszczowej, która spływa z dachów, jest marnotrawiona. Projekt ten ma więc na celu odpowiednie zagospodarowanie deszczówki w aglomeracjach miejskich.

Autorzy badań przyjęli tezę, że budynki z dachami płaskimi, które często dominują w przestrzeni miejskiej, przyczyniają się do marnotrawienia deszczówki, gdyż nie odprowadzają one efektywnie opadów. Porównali oni zatem jakość oraz ilość wody deszczowej, jaką można uzyskać z dachu płaskiego i dachu skośnego.

Na podstawie wstępnych wyników badań, naukowcy stwierdzili, że miasta mogą znacznie poprawić swoją efektywność zużycia wody, pod warunkiem, że każdy kolejno budowany budynek w mieście będzie miał dach skośny. Gromadzenie wody deszczowej jest najwydajniejsze w przypadku dachów, które zostały pokryte gładkimi materiałami, takimi jak angobowane dachówki ceramiczne, blachodachówki, czy pokrycia wykonane z tworzyw sztucznych.

Zaletą angobowanych dachówek, jest ograniczona liczba mikroporów, w których może gromadzić się brud zanieczyszczający deszczówkę. Z kolei blachodachówki charakteryzują się bardzo gładką powierzchnią, jednak ewentualna korozja znacznie pogarsza jakość deszczówki. W kontekście gromadzenia czystej wody deszczowej najlepsze są pokrycia z tworzyw sztucznych, gdyż charakteryzują się one dużą odpornością na zabrudzenia, a przy tym posiadają zdolności do samoczyszczenia. Jednak tego typu pokrycia są mniej atrakcyjne, niż dachówka ceramiczna czy blachodachówka.

Naukowcy przeanalizowali również skład chemiczny wody deszczowej, zbieranej z dachów płaskich, które zwykle wykonane są z pokryć bitumicznych. Okazało się, że deszczówka zgromadzona z tego typu dachów jest dosyć mocno zanieczyszczona. Ponadto mikroporowata powierzchnia dachów płaskich zatrzymuje odpływ wody, w wyniku czego część deszczówki odparowuje.

Jak stwierdził Ramon Farreny, jeden z autorów badań, przy projektowaniu nowych osiedli, zawsze trzeba brać pod uwagę kształt dachów i rodzaj pokrycia budynków oraz zadbać o montaż zbiorników do gromadzenia wody deszczowej. Deszczówka jest bowiem jednym z alternatywnych źródeł wody, którego nie należy lekceważyć.

źródła: uab.es, earthtimes.org
zdjęcie: sxc.hu