Nowy dach na Zamku w Kórniku

Dodano: piątek, 23 grudnia 2011 08:05

Po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac dekarskich, Zamek w Kórniku, który jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Wielkopolsce, zyskał nowy dach. Inwestorem była Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, która ma swoją siedzibę w tym budynku.

Wymiana dachu na Zamku w Kórniku była podyktowana złym stanem technicznym poprzedniego poszycia. Przez zniszczone elementy starej połaci wlewała się woda deszczowa, zalewając komnaty zamku. Powodowało to duże zagrożenie dla cennych starodruków, które znajdowały się na wyższych kondygnacjach budynku.

W ramach prac dekarskich wymieniono całe poszycie oraz jedną trzecią drewnianej więźby. Stare deskowanie zastąpione zostało wysokiej jakości wodoszczelną płytą OSB. Ponadto zainstalowano specjalny system grzewczy, który zimą umożliwi wydajne usuwanie lodu z dachu Zamku w Kórniku.

Roboty remontowe toczyły się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ obiekt ten ma status "Pomnika Historii", który jest najwyższą formą ochrony zabytków w Polsce. Warto nadmienić, że początki Zamku w Kórniku, który należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce, sięgają pierwszej połowy XV wieku. Ostatnia gruntowna przebudowa tego obiektu miała miejsce w XIX wieku.

Jak zapowiadają władze Biblioteki Kórnickiej PAN, w dalszej kolejności zostanie wymieniona stolarka okienna zaś elewacja zyska nowy wygląd.

źródła: gloswielkopolski.pl, epoznan.pl
zdjęcie: Andrzej Szozda