Futurystyczna kopuła chińskiego muzeum w Ordos

Dodano: środa, 09 listopada 2011 10:31

Wiele projektów budowlanych, które są realizowane w chińskim mieście Ordos, wyróżnia się niezwykłą architekturą. Jednym z nich jest nowoczesny budynek muzeum, którego charakterystycznym elementem jest futurystyczna kopuła. W zamyśle architektów jej forma  ma odzwierciedlać kształty wydm pobliskiej Pustyni Gobi.

Muzeum zostało zaprojektowane przez pekińską pracownię MAD architects. W kopule, która stanowi zadaszenie obiektu, zlokalizowano dwa obszerne wejścia. Jedno z nich jest umieszczone we wschodniej części budynku, zaś drugie w zachodniej, co umożliwia cyrkulację powietrza. Dzięki temu wnętrze futurystycznej kopuły muzeum w Ordos ma zapewnioną odpowiednią wentylację.

Stalową konstrukcję muzeum w Ordos przykryto specjalnymi żaluzjami. Zostały one wyprodukowane z metalu, który kolorystycznie przypomina miedź. Dzięki wypolerowaniu pokrycia, żaluzje odbijają promienie słoneczne, co dodatkowo wyróżnia bryłę muzeum na tle sąsiednich budynków i zapobiega nagrzewaniu się jego wnętrz. W połaci architekci zostawili również miejsce na montaż wielkiego świetlika dachowego, który doświetla pomieszczenia obiektu.

źródła: i-mad.com, designboom.com
zdjęcia:  i-mad.com