Miliony dolarów na zadaszenie kortu tenisowego

Dodano: piątek, 09 września 2011 10:22

Trwa debata na temat zadaszenia jednej z najbardziej znanych aren sportowych na świecie - kortu im. Arthura Ashe'a, na którym corocznie odbywa się słynny turniej tenisowy US Open. Problemem jednak są pieniądze. Budowa zadaszenia ma kosztować, według różnych szacunków od 150 mln do 200 mln dolarów!

US Open to jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych na świecie, który jest zaliczany do Wielkiego Szlema. Odbywa się on od 1881 r. w Nowym Jorku na przełomie sierpnia i września. Z terminem jego rozgrywania wiążą się niestabilne warunki pogodowe, dlatego też trwa debata nad przebudową obiektu sportowego, na którym odbywa się turniej.

Do zadaszenia centralnego kortu tenisowego im. Arthura Ashe'a, na którym odbywa się słynny turniej, nawołują amerykańskie media oraz zawodowi tenisiści. Chcieliby oni, aby US Open w końcu odbywał się niezależnie od warunków pogodowych i przypominają, że wszystkie pozostałe trzy korty, na których odbywają się wielkoszlemowe turnieje, są już zadaszone lub będą miały dach w najbliższej przyszłości.

Na zadaszenie kortu tenisowego nie chce się jednak zgodzić Amerykańska Federacja Tenisowa. Uważa ona, że koszty budowy, które wynoszą według różnych szacunków od 150 mln do 200 mln dolarów, to zbyt duża kwota dla amerykańskich działaczy sportowych. Przedstawiciele federacji twierdzą, że wydawanie takiej sumy, w momencie kryzysu gospodarczego, byłoby nieetyczne. Ponadto działacze wolą wydać te pieniądze na szkolenie młodych zawodników.

Jednak zwolennicy zadaszenia kortu tenisowego im. Arthura Ashe'a twierdzą, że wydawanie tej kwoty ma uzasadnienie. W okresie, kiedy odbywa się US Open nad Nowym Jorkiem coraz częściej występują silne ulewy. Media oraz zawodowi tenisiści naciskają więc na władze Amerykańskiej Federacji Tenisowej, aby ta jednak pomyślała o zadaszeniu kortu.

źródło: nytimes.com
zdjęcie: John G. Mabanglo / European Pressphoto Agency