AHI Roofing - dachówka Gerard Corona

Dachówka gontopodobna Gerard Corona® pojawiła się w Zakopanem na początku lat 90-tych. Szybko zyskała pozytywne opinie inwestorów i architektów.

Do chwili obecnej pokrytych zostało kilkaset dachów w Zakopanem i okolicach, m.in. restauracja McDonalds na Krupówkach, hotel "Grand Stamary", hotel "Skalny", hotel "Krokus", "Dwór Ślebody" "Rialto".

Malownicze, spadziste podhalańskie dachy wywodzą się z tradycji budowania pasterskich szałasów i kamienno-drewnianych kolib powstających w Tatrach na przestrzeni wielu wieków.

Takimi konstrukcjami budynków i dachów zachwycił się pod koniec XIX w. malarz i architekt Stanisław Witkiewicz. Mistrz wykorzystując charakterystyczne cechy tradycyjnego budownictwa góralskiego zaczął projektować wille w stylu, który później został określony jako zakopiański. Zwiększył kąt nachylenia do 50-54 stopni, podnosząc parter na kamienną podmurówkę.

Elementem wyróżniającym dachy podhalańskie od dachów nizinnych jest zachowanie ich tradycyjnego pokrycia w postaci gontów, które nawet dzisiaj wygrywają z klasycznymi dachówkami ceramicznymi i cementowymi stosowanymi w innych częściach kraju.

Dziś zaś najkorzystniejszym rodzajem pokrycia, według wielu architektów zakopiańskich, jest pokrycie wykonane z blachy profilowanej na kształt gontu, pokryte kilkoma warstwami lakierów akrylowych i posypką ceramiczną nadającą powierzchni matowy i chropowaty wygląd. Jest to dachówka ceramiczno-metalowa Gerard Corona®, produkowana przez firmę AHI Roofing z Nowej Zelandii.

Dachówka Gerard Corona® wykonana jest z najwyższej jakości blachy stalowej, galwanizowanej przez zanurzenie w stopie aluminiowo-cynkowym. Żywotność tak zabezpieczonej blachy w porównaniu ze zwykłą blachą ocynkowaną wydłuża się ok. 2,5-krotnie, eliminując ryzyko przedwczesnego starzenia się, niszczenia i przecieków.

Wykonane kolejno, obustronnie zabezpieczenia warstwą epoksydową zwiększają jej odporność na korozję i uszkodzenia. Lakier akrylowy na bazie żywic tworzy absolutnie nieprzepuszczalną barierę dla wilgoci, tworząc jednocześnie grunt dla unikalnego i niespotykanego w żadnym innym systemie kruszywa skalnego, zabezpieczonego ponownie lakierem akrylowym z domieszką substancji chroniącej przed porastaniem mchem. Stosowane na dachówce kruszywo to naturalny kamień wydobywany w kamieniołomach Nowej Zelandii, a więc bardzo odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Kruszywo bardzo skutecznie wycisza upadające krople deszczu, a także chroni panele przed uszkodzeniami w czasie transportu i montażu, wyklucza ryzyko zarysowania powierzchni panelu podnosząc jednocześnie walory estetyczne dachu.

Kruszywo powoduje bardzo łagodne załamanie światła i przyjemny odbiór koloru, matowa i porowata powierzchnia powoduje, że dach pokryty tymi dachówkami nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Zarówno ta zaleta, jak też niewielkie moduły dachówek powodują, że nie powstają niebezpieczne dla mocowania naprężenia związane z rozszerzalnością stali.

Dachówki Gerard Corona® występują w 8 naturalnych kolorach, co pozwala na swobodne zharmonizowanie kolorystyki dachu z kolorem elewacji, stolarki i otoczenia. Mały wymiar modułu i symetryczność fali dachówki pozwalają na uzyskanie bardzo dużej efektywności materiału. Dla inwestora jest to jednoznaczne ze zminimalizowaniem odpadów nieużytkowych, które w tych systemach nawet przy mansardowym czy kopertowym dachu z lukarnami nie przekraczają 3%.

W odróżnieniu od wszystkich innych blaszanych pokryć dachowych, z dachówki Corona® nie zsuwa się w czasie odwilży śnieg, co często powoduje "obrywanie" rynien i szkody z tym związane.

Niekwestionowaną zaletą tych dachówek jest ich lekkość. Ciężar 1m2 wynosi zaledwie 7 kg jest to więc dach ok. 6-krotnie lżejszy od dachu ceramicznego czy cementowego. Zupełnie inaczej kształtują się oczywiście koszty eksploatacyjne, gdyż trwałość dachu pokrytego Coroną® dorównuje trwałości dachówki ceramicznej. W odróżnieniu do gontu drewnianego nie wymaga kosztownej impregnacji co kilka lat.

Pozwala to zaoszczędzić cenny surowiec i pieniądze, a w przypadku gdzie wykonuje się nadbudowę istniejącego budynku lub wymianę ciężkiego zniszczonego pokrycia na nowe, dachówka Gerard Corona® wydaje się być niezastąpionym materiałem, jedynym tak wiernie oddającym kształt tradycyjnego gontu drewnianego.

Artur Melanowicz

AHI Roofing

 

Powiązane artykuły

» Kalkulator Dachu