DachyB2B / Baza wiedzy / Vademecum i artykuły / Pokrycia dachowe / Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni dachu i elewacji. Poradnik dla firm remontowych i budowlanych

Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni dachu i elewacji. Poradnik dla firm remontowych i budowlanych

Dodano: piątek, 08 czerwca 2018 13:49
Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni dachu i elewacji. Poradnik dla firm remontowych i budowlanych

Aby wydłużyć żywotność jednego z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu, czyli dachu, szczególną uwagę należy zwrócić na jego właściwą pielęgnację. I chociaż wydaje się to jasną kwestią, to takich zajęć podejmują się przede wszystkim fachowcy. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że niedokładne lub niewłaściwe czyszczenie może przyczynić się do nieodwracalnych zniszczeń innych elementów domu. Jak zatem właściwie usuwać zanieczyszczenia, gdy proszą o to klienci?

Na rynku mieszkaniowym zauważalny jest w ostatnich latach wzrost cen mieszkań. Często skłania to poszukujących do rozpoczęcia budowy własnego domu jednorodzinnego. Według danych GUS w 2017 r. Polacy rozpoczęli największą od 8 lat liczbę inwestycji w domy jednorodzinne - było ich aż 90 tysięcy. Taki trend prowadzi do poszerzenia oferty wielu firm z branży remontowo-budowlanej o usługi czyszczenia dachu. I jest co robić, ponieważ zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że struktura powierzchniowa dachu narażona jest na ciągłe działanie czynników niszczących. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych nie wykonują już jedynie dorocznych przeglądów kominowych, ale coraz częściej dbają o czystość również o elementy takie jak elewacja czy dachy. Czyszczenie dachu nie zawsze musi być zabiegiem skomplikowanym, a wybór odpowiedniego sprzętu sprawi, że z takimi czynnościami poradzi sobie nawet początkujący na rynku fachowiec.

Systematycznie czyszczenie połaci dachowej, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Według raportu przygotowanego przez portal oferteo.pl, Polacy do pokrycia dachu najczęściej wykorzystują dachówkę ceramiczną - deklaruje to 50% ankietowanych. Kolejny pod kątem popularności występowania jest dach pokryty blachą lub blachodachówką (32%, źródło: http://termomodernizacja.pl/raport-o-budowie-domow-w-polsce-2016-coraz-chetniej-siegamy-po-pompy-ciepla-i-kolektory-sloneczne/). Zarówno na dachówkach ceramicznych, jak i blasze łatwo osadzają się takie zanieczyszczenia jak osady z komina czy opadające liście. Poza tym dach narażony jest na rozwój grzybów, opad pyłków (szczególnie wiosną), porastanie mchem (dotyczy to głównie jego północnych stron) czy też oddziaływanie szkodliwych związków występujących w opadach atmosferycznych, co zdarza się głównie w dużych miastach.

 

 

Polskie dachy są przez cały rok poddawane działaniom różnych zanieczyszczeń. Do tego gwałtowne zmiany pogody (np. gdy latem na nagrzaną powierzchnię dachu spadnie grad) negatywnie wpływają na strukturę ich powierzchniową. I chociaż jest to dla wszystkich jasne, to jak najprościej wytłumaczyć klientowi, że jego dach musi być regularnie czyszczony? Jeśli zalegające osady dostaną się podczas deszczu do systemu odpływowego, mogą doprowadzić do zatkania się światła rynny. To pociąga za sobą kolejne negatywne skutki w postaci np. podmakania fundamentów lub nadmiernej wilgoci w ścianach budynku. Dbając o tak niewinny szczegół jak czystość dachu, można uniknąć poważnych dla konstrukcji budynku szkód oraz oszczędzić kosztów późniejszych napraw. Warto przy tym wspomnieć, że zanieczyszczenia w połączeniu z promieniowaniem słonecznym, zmianami temperatury, opadami śniegu i deszczu oraz działaniem wiatru są z każdym kolejnym rokiem coraz trudniejsze do usunięcia, dlatego ważne jest systematycznie czyszczenie połaci dachowej.

Czyszczenie dachu - rozwiązania dla początkujących fachowców

Firmy remontowo-budowlane coraz częściej zastanawiające się nad rozszerzeniem oferty podstawowej nie powinny obawiać się procesu czyszczenia dachu. Jeśli zachowa się ostrożność i skorzysta z odpowiedniego sprzętu, nie ma zagrożenia, że dach zostanie uszkodzony, a klient straci gwarancję producenta. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest użycie urządzenia wysokociśnieniowego. Pozwoli to uniknąć używania agresywnych środków czyszczących - często niszczących lub odbarwiających powłokę połaci dachowej. Z większością zabrudzeń doskonale poradzi sobie woda pod wysokim ciśnieniem. Ciekawym przykładem wysokociśnieniowego urządzenia odpowiedniego nawet dla mało doświadczonej w fachu osoby jest model HD 5/12 C firmy Kärcher. Urządzenie to cechuje się niewielkimi wymiarami, przy czym zastosowano tu możliwość pracy zarówno w trybie pozycji poziomej i pionowej. Dzięki temu operator ma swobodę działania oraz pełną elastyczność pracy, a dedykowane przez producenta ciśnienie robocze 120/12 bar/MPa powinno poradzić sobie nawet z trudniejszymi zanieczyszczeniami, nie uszkadzając połaci. Aby czyszczenie przyniosło przewidywane efekty, warto zadbać o odpowiednią technikę. Dach bowiem powinno się spłukiwać w kierunku od kalenic w dół i na boki. Pozwoli to uniknąć ściekania wody na pokrycie oraz zawilgocenia np. ocieplenia.

Błahe zaniedbania w utrzymywaniu czystości dachu mogą skutkować niepotrzebnymi wydatkami na późniejsze naprawy. Warto podnosić świadomość społeczeństwa w kwestii zapobiegania poważnym zniszczeniom dachu dostępnymi, coraz częściej oferowanymi przez polskie firmy sposobami.

źródło i zdjęcia: Kärcher