Jakie zalety ma dach płaski?

Dodano: poniedziałek, 26 czerwca 2017 15:37

Dach płaski kojarzymy najczęściej z przygnębiającymi czasami PRL-u, w szczególności z szarymi blokowiskami, które w latach 70. zawładnęły krajobrazem polskich miast. Co więcej, trudno nam wyobrazić sobie rodzinny dom bez tradycyjnego strychu, na którym obok nieużywanych aktualnie przedmiotów przechowujemy sentymentalne pamiątki. Dach płaski ma jednak wiele zalet, których pozbawiony jest dach spadzisty.

Dach płaski, czyli tzw. stropodach, to rozwiązanie bardzo praktyczne. Jest odporny na silne podmuchy wiatru, a jego konstrukcja ułatwia prowadzenie na nim prac remontowo-konserwatorskich oraz instalację różnych urządzeń, takich jak anteny czy piorunochrony. Dobrze wykonany stropodach zdecydowanie poprawia efektywność energetyczną budynku i zmniejsza straty ciepła, przy czym ogromne znaczenie ma tutaj zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych.

Dach płaski pozwala również na optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej domu, ponieważ pokoje usytuowane na wyższej kondygnacji nie mają skosów, które ograniczają ich aranżacyjny potencjał. Przede wszystkim jednak dzięki dachowi płaskiemu zyskujemy nową powierzchnię do wykorzystania. Jeżeli budynek znajduje się w malowniczej okolicy, dzięki tarasowi na dachu możemy bardziej docenić jej walory widokowe. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w przypadku hoteli i lokali restauracyjnych, ale tarasy wieńczą również domy jednorodzinne, w których pełnią funkcję oryginalnego miejsca do wypoczynku oraz towarzyskich spotkań.

Rzadziej na dachach płaskich urządza się baseny. Niektóre z nich, jak na przykład basen w luksusowym hotelu Marina Bay Sands w Singapurze, stały się słynnymi na cały świat atrakcjami turystycznymi. Ukryta krawędź basenu oraz fenomenalna panorama miasta dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest tzw. dach zielony. Bujna roślinność urozmaica budynek wizualnie, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na trwałość dachu i klimat otoczenia, m.in. tłumi miejski hałas, oczyszcza powietrze i przyczynia się do obniżenia temperatury podczas upałów. Nie bez powodu uważa się, że dach zielony to przyszłość budownictwa miejskiego.

Dach płaski ma, oczywiście, swoje ograniczenia. Trudniej odprowadza się z niego wodę opadową, czasami wymaga również odśnieżania. Nie ma co nawet wspominać o dodatkowych kosztach, kiedy zdecydujemy się stworzyć na nim ogród lub wybudować basen. Dach płaski jest jednak atrakcyjny sam w sobie i cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród współczesnych architektów, którzy widzą w nim doskonałe wykończenie nowoczesnego domu.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Soudal