DachyB2B / Baza wiedzy / Vademecum i artykuły / Akcesoria dachowe / Energooszczędne akcesoria dachowe

Energooszczędne akcesoria dachowe

Dodano: piątek, 18 stycznia 2019 12:52
Energooszczędne akcesoria dachowe

Co zrobić, gdy stale ogrzewamy dom, rachunki rosną, a domownikom nadal jest zimno? Problem może stanowić niewłaściwa izolacja poddasza, ale także samo pokrycie dachowe. Okazuje się, że wybór odpowiednich akcesoriów dachowych ma pozytywny wpływ na ilość zatrzymanego ciepła w domu.

Najzimniejsze miesiące to dla domu prawdziwy test szczelności. Dopiero wtedy tak naprawdę okazuje się, czy wszystkie przegrody zostały właściwie zabezpieczone przed utratą ciepła. To szczególnie ważne przy wzrostach cen energii i węgla.

W budynkach jednorodzinnych aż 80% energii zużywanej zimą jest przeznaczane na ogrzanie wnętrz. Niestety, nie każda konstrukcja potrafi zatrzymać ciepło wewnątrz.

W domach starego typu, nieocieplonych czy źle zaizolowanych, zimą często odczuwamy chłód mimo stałego ogrzewania. Takie nieszczelności w izolacji cieplnej nazywane są mostkami termicznymi.

To miejsca, w których brakuje ciągłości ocieplenia. Najczęściej występują w okolicach ścian, okien, drzwi, a także fundamentów i piwnic czy kanałów wentylacyjnych. Natomiast najwięcej, bo aż 25-30% ciepła, wydostaje się przez dach i komin (kolejne 15%).

Uwzględnienie akcesoriów dachowych w projekcie

Już na etapie wyboru projektu warto brać pod uwagę kwestię ogrzewania. Ciepłem unoszącym się do góry łatwiej ogrzejemy dom piętrowy lub z poddaszem niż duży dom parterowy. Energia, przechodząc przez wszystkie poziomy budynku, wydostaje się na zewnątrz przez dach, dlatego podczas budowy warto zadbać o jego szczegóły.

- Projekt dachu powinien być jak najprostszy, aby zminimalizować starty ciepła. Im bardziej skomplikowany, tym więcej wyzwań związanych z budową, konserwacją i właściwą izolacją pokrycia. Efektywność tej przegrody zależy od trzech elementów: materiału izolacyjnego, rodzaju pokrycia dachowego oraz poziomu skomplikowania projektu. Do tego należy doliczyć detale i akcesoria dachowe, które wspomagają dach w walce z deszczem i śniegiem - mówi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.

Szczelność każdego zagięcia, wypustki czy okapu ma ogromne znaczenie. Warto skorzystać z akcesoriów dachowych, które pomogą zoptymalizować koszty ogrzewania oraz zniwelują ucieczkę ciepła przez pokrycie i komin.

Akcesoria poprawiające wentylację dachu

Pierwsza grupa dodatków ma na celu poprawę wentylacji dachu. Ważne jest, by wilgoć wyparowywała poza przegrodę dachu, niż w niej pozostawała. Pomaga w tym stosowanie foli paroprzepuszczalnych oraz membran wstępnego krycia.

Są one niezbędną warstwą powstrzymującą wodę z zewnątrz do przedostawania się do ocieplenia. Jednocześnie przepuszczają parę wodną z wnętrza domu poza budynek. Folie są odporne na rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Są stosowane z różnego rodzaju pokryciami, m.in. blachą trapezową, blachodachówką, panelami dachowymi, a także dachówkami ceramicznymi.

Kominki wentylacyjne, widoczne na dachu, również pomagają zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Bardzo często posiadają one regulowany kąt nachylenia i dodatkowy kołnierz uszczelniający, co sprawia, że pasują, zarówno do dachów płaskich, jak i pochyłych.

Akcesoria uszczelniające

Ze względu na opady i zalegający śnieg, szczególną rolę spełniają akcesoria uszczelniające. Samowulkanizujące taśmy uszczelniające pomagają w zabezpieczeniu, takich miejsc jak obróbki dekarskie, anteny czy włazy dachowe.

Są to zazwyczaj taśmy aluminiowe z dodatkiem bitumicznym, który zapewnia doskonałą przyczepność do różnorodnych materiałów budowlanych.

Przy ich wyborze warto również zaopatrzyć się w uszczelniacze dekarskie o wysokiej przyczepności do papy, wszelkiego rodzaju dachówek, betonu, cegły, drewna i różnych tworzyw sztucznych.

Dla pokryć blaszanych można znaleźć specjalne systemy uszczelnień (produkt w ofercie firmy Blachotrapez), a wśród nich uszczelki i silikony skutecznie zapobiegające przedostawaniu się zanieczyszczeń, wody i śniegu pod dach. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach styku obróbek dekarskich z kominem i ścianą, wokół wiatrownic i pasów nadrynnowych.

Jeśli mowa o szczelności dachu, wiele uwagi należy poświęcić także oknom dachowym. Najbardziej szczelne i bezpieczne okna na rynku składają się nawet z trzech energooszczędnych szyb, z przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym.

Podstawą - tak jak w przypadku całego dachu - jest właściwy montaż zgodny ze sztuką dekarską. W przeciwnym wypadku okno dachowe będzie kolejnym mostkiem termicznym i miejscem powstawania przecieków.

Energooszczędne budownictwo staje się w Polsce z roku na rok coraz popularniejsze. Architekci już na etapie projektów stosują wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym akcesoria dachowe, które pracują na efekt niskich rachunków i odczuwalnego komfortu.

Wbrew pozorom domy wybudowane w przeszłości również mogą stać się cieplejsze. W trakcie termomodernizacji warto pamiętać o zastosowaniu na dachach akcesoriów poprawiających wentylację oraz szczelność.

Źródło i zdjęcie: Blachotrapez