DachyB2B / Baza wiedzy / Vademecum i artykuły / Akcesoria dachowe / Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Dodano: środa, 21 listopada 2018 12:14
Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Tradycyjne kominy odeszły do lamusa. Obecnie prym wiodą ceramiczne systemy kominowe, przystosowane do nowych urządzeń grzewczych. Warto pamiętać, że każdy system kominowy musi spełniać warunki techniczne zawarte w regulacjach prawnych, np. musi być odpowiednio szczelny i dopuszczony do stosowania w budownictwie. Czym jeszcze kierować się przy wyborze systemu kominowego do domu?

Systemy kominowe a regulacje prawne

Prawidłowo funkcjonujący system kominowy powinien zapewniać odpowiedni ciąg oraz być dopasowany do pieca i paliwa, którym są ogrzewane pomieszczenia w domu. Ponadto powinny one być wykonane z materiałów zapewniających bezpieczne użytkowanie. Niezwykle ważne jest również to, aby zarówno budowa, jak i montaż systemu kominowego były zgodne z prawem budowlanym.

Kominek najczęściej pełni funkcję dekoracyjną, jednakże w niektórych pomieszczeniach pełni również funkcję grzewczą.

Okazuje się, że na montaż kominka można pozwolić sobie nie tylko w przypadku nowego domu, ale także w starszych budynkach.

Jako, że podczas spalania się opału w kominku, wydziela się dym, konieczne jest odprowadzanie go na zewnątrz budynku. W związku z tym konieczne jest posiadanie komina, którego wymiary są ściśle regulowane przez prawo. Znacznie ma także rodzaj paleniska.

Przewód kominowy musi mieć 200 mm w przypadku kominków otwartych i zamkniętych, z możliwością pracy przy otwartych drzwiczkach.

W celu dokładnego wyliczenia średnicy komina, należy zapoznać się z treścią normy PN-EN 13384-1, a szczególnie odnieść się do części odwołującej się do kominów. Kolejną ważną kwestią jest wysokość komina, która liczona jest od wpięcia do czopucha.

Zakłada się, że wraz ze wzrostem wysokości komina, zwiększa się ciąg. Kolejną istotną kwestią jest szczelność komina i odpowiednia izolacja cieplna. Ponadto system kominowy musi być odporny na działanie wysokich temperatur i na pożar sadzy.

Wybór systemu kominowego

Najpopularniejsze są ceramiczne systemy kominowe. Dostępne są one zwykle w zestawie składającym się z materiałów ognioodpornych i kwasoodpornych czy z kształtkami, które umożliwiają podłączenie kotła i wykonanie wyczystki. Na ogół w komplecie znajdują się również drzwiczki rewizyjne, czapka kominowa, płyta wierzchnia, daszek lub ustnik, kratka wentylacyjna, odstojnik kondensatu z odpływem skroplin oraz elementy mocujące i montażowe.

Należy jednak pamiętać, że każdy producent posiada własne zestawy kompletowe w związku z tym w/w elementy niekoniecznie mogą znaleźć się w zakupionym zestawie. W celu prawidłowego dopasowania przekroju przewodu, należy obliczyć go na podstawie mocy i rodzaju kotła. Ważne jest to, aby powierzchnia wewnętrzna przewodu była gładka oraz aby nie wystąpiło żadne przewężenie na całej jego długości.

Należy również pamiętać o tym, że do każdego przewodu można podłączyć wyłącznie jedno urządzenie. Wyjątkiem są urządzenia z zamkniętą komorą spalania, które zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenie, chroniące przed zanikiem ciągu kominowego.

Niezależnie od tego jaki system kominowy zostanie ostatecznie wybrany, należy zadbać o to, aby cała instalacja była w pełni sprawna i bezpieczna.

W związku z tym warto posiłkować się radami ekspertów i stawiać na sprawdzone rozwiązania typu systemy kominowe Plewa. Są one przystosowane do urządzeń grzewczych na różne paliwa.

W ich przypadku można liczyć na gwarancję szczelności gazowej i ogniowej komina, dzięki zastosowaniu połączenia rur pióro-wpust i szczelnej ceramiki oraz podwójnego systemu drzwiczek uszczelniających.

Źródło i zdjęcie: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.