DachyB2B / Baza wiedzy / Vademecum i artykuły / Wyroby metalowe i elementy mocujące / Jaką rolę w konstrukcji dachu pełnią wkręty ciesielskie?

Jaką rolę w konstrukcji dachu pełnią wkręty ciesielskie?

Dodano: poniedziałek, 03 września 2018 09:39
Jaką rolę w konstrukcji dachu pełnią wkręty ciesielskie?

Obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się grupą łączników związanych z dachami są ciesielskie wkręty konstrukcyjne. Coraz więcej konstrukcji drewnianych jest łączonych za pomocą tego typu wkrętów. Produkty te często wypierają popularne dotąd gwoździe ze względu na swoje zalety.

Solidne połączenie więźby dachowej

Mówiąc o ciesielskich wkrętach konstrukcyjnych nie sposób nie wspomnieć o produktach WKCP oraz WKCS marki Klimas Wkręt-met, którym zaufało wielu fachowców. Te dwa najpopularniejsze typy wkrętów ciesielskich posiadają łeb płaski oraz stożkowy. Wkręty nie wymagają wcześniejszego nawiercania; wykonane są ze stali niskowęglowej ocynkowanej galwanicznie.

Podczas dobierania wkrętów ciesielskich należy uwzględnić kilka podstawowych parametrów:

 • miejsce zastosowania łączników;
 • rodzaj obciążenia;
 • rodzaj działających sił.

Siły, jakie najczęściej występują w połączeniach konstrukcji dachowej to:

 • przeciąganie łba przez materiał;
 • wyrywanie łącznika z konstrukcji spowodowane działaniem siły rozciągającej;
 • zerwanie połączenia spowodowane działaniem siły ścinającej.

Siły, jakie najczęściej występują w połączeniach konstrukcji dachowej, fot. Klimas Wkęt-met

Aby spełnić wymagania klientów, wkręty Klimas Wkręt-met poddawane są szczegółowym testom i badaniom, co pozwala mieć pewność, że każdy z nich charakteryzuje się najwyższą jakością. Zagwarantują one bezpieczne i trwałe połączenie więźby dachowej.

Istotne cechy nowoczesnych zamocowań ciesielskich

Wkręty ciesielskie zawdzięczają swoją popularność zaletom, spośród których wymienić należy przede wszystkim przenoszenie większych obciążeń, komfort i szybkość mocowania, umożliwianie dociągnięcia skręcanych elementów, zwiększanie sztywności mocowanych elementów i w końcu umożliwianie korekty w przypadku wadliwego montażu (możliwość wykręcenia i ponownego wkręcenia).

Wkręty ciesielskie WKCP i WKCS z oferty Klimas Wkręt-met

Dodatkowo wkręty marki Klimas Wkręt-met posiadają szereg unikatowych cech, które powodują, że połączenie jest pewne a montaż szybki.

 • Specjalna powłoka woskowa, która nanoszona jest na wkręty ciesielskie w procesie produkcji na wkręty ciesielskie powoduje, że opór wkręcania jest mniejszy, a montaż szybki i łatwy. Mniejsze tarcie podczas wkręcania ogranicza także zużycie energii, co jest szczególnie istotne w narzędziach zasilanych akumulatorem.
 • Specjalne ostrze, które znajduje się na początku gwintu ułatwia rozpoczęcie wkręcania oraz zapobiega pękaniu drewna. Karby tnące umiejscowione na gwincie przecinają włókna struktury drewna - dzięki temu praca z użyciem wkręta jest sprawna i bezproblemowa.
 • Duży moment skręcający daje możliwość wkręcania wkrętów bez nawiercania nawet w twardych gatunkach drewna.
 • Wkręt WKCP/WKCS posiada też frez rozwiercający, który sprawia, że podczas montażu otwór jest rozwiercany i poszerzany, co powoduje, że wkręcanie jest szybsze i wymaga mniejszej siły.
 • W przypadku wkrętów z łbem stożkowym wypustki nacinające znajdujące się pod łbem zapewniają pełne zagłębienie łba w elemencie mocowanym oraz zlicowanie łba z materiałem.

źródło i zdjęcia: Klimas Wkręt-met