Skuteczna izolacja akustyczna z wełny kamiennej Paroc w budynkach wielopiętrowych

W budynkach wielopiętrowych jesteśmy często skazani na odgłosy dobiegające od sąsiadów. Hałas jest nie tylko męczący, ale może być też niebezpieczny dla zdrowia. Podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić izolację akustyczną domownikom spod wspólnego dachu.

Skuteczna izolacja akustyczna z wełny kamiennej Paroc w budynkach wielopiętrowych

Wolni od hałasu

Komfort akustyczny oznacza odizolowanie się nie tylko od uporczywego hałasu z zewnątrz budynku, ale również od dokuczliwych dźwięków dobiegających zza ściany lub sufitu od sąsiadów. Nieprzyjemna jest także świadomość, że nasi sąsiedzi równie dobrze słyszą nasze odgłosy. Dlatego w budynkach wielopiętrowych, w których mieszka obok siebie wiele rodzin, należy koniecznie zadbać o wyciszenie mieszkań, aby zapewnić wszystkim lokatorom komfort spokoju i prywatności.

Jak działa izolacja akustyczna?

Dźwięki rozchodzą się w postaci fal, które wprawiają konstrukcję w drgania. Masywne, ciężkie ściany trudno wprawić w drgania, ponieważ są one dobrymi izolatorami. Ale już współczesne, lekkie przegrody nie stanowią dobrej bariery dla dźwięków powietrznych, pozwalając im częściowo przenikać z jednej strony na drugą. Dlatego trzeba sięgnąć po izolację akustyczną.
Izolacyjność akustyczna, czyli zdolność konstrukcji do tłumienia dźwięków, jest to opór, jaki stawia dźwiękom (powietrznym oraz uderzeniowym) ściana lub strop.

Skuteczność izolacyjności akustycznej mierzy się w decybelach. Im więcej decybeli, tym lepiej! Wartość liczbowa wyraża różnicę pomiędzy natężeniem fali dźwiękowej przed i za przegrodą. Skutecznie działające przegrody zapewniają średnią tłumienność na poziomie 40-50 dB.

Najskuteczniejsze są konstrukcje wielowarstwowe, w których poszczególne warstwy pełnią komplementarne role: obok warstw o dużej masie występują lżejsze, takie jak wełna mineralna, których głównym zadaniem jest zapobieganie wnikaniu, przenikaniu oraz przewodzeniu fal dźwiękowych, zwłaszcza tych o wyższych częstotliwościach. Idealne są np. lekkie przegrody ścienne (ściany działowe), w których wypełnieniem ścian gipsowo-kartonowych są elastyczne płyty z wełny kamiennej.

Jak wyciszyć sufit i ściany

W mieszkaniu w bloku często przeszkadzają nam odgłosy dobiegające z mieszkania nad nami. Warto wtedy pomyśleć o wyciszeniu sufitu. W sypialni montuje się więc np. podwieszany sufit akustyczny. Można w nim osadzić oświetlenie punktowe czy głośniczki do słuchania ulubionej muzyki. Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym (z płyty g-k) powinien wypełniać izolacyjny materiał, np. płyta z wełny kamiennej PAROC UNS 37z. Im większa grubość i gęstość izolacji, tym lepsza skuteczność tłumienia dźwięków.

Przeszkadzają ci dzwoniące telefony i głośne rozmowy u sąsiadów? Wełnę kamienną można stosować także na ściany masywne. Należy wtedy zastosować płyty izolacyjne PAROC UNS 37z i obudować je płytami gipsowo-kartonowymi.

Cicha podłoga

Strop i posadzka łatwo przenoszą drgania wywołane chodzeniem lub upadkiem przedmiotu. Hałasy dobiegające z dołu można wyciszyć, układając na stropie warstwę izolacyjną, która pochłonie dźwięki uderzeniowe. Do układania na stropach przeznaczone są specjalne płyty z wełny kamiennej PAROC SSB 1, które wraz z wylewką betonową tworzą tzw. podłogę pływającą. Stosowana w tym przypadku wełna mineralna powinna mieć wytrzymałość na ściskanie co najmniej 15 kPa. Należy na niej zastosować warstwę wylewki betonowej o grubości min. 5 cm.

Pływającą podłogę układa się na sztywnych stropach, których wytrzymałość pozwala na przenoszenie dość dużych obciążeń. Izolację z wełny mineralnej układa się bezpośrednio na podłożu lub na paroizolacji. Dzięki temu można wyciszyć pomieszczenie pod stropem nawet o 30 dB.

Mieszkanie od dewelopera

Nowoczesne mieszkania spełniają na ogół wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ścian, stropów, drzwi i okien. Warto jednak poprosić dewelopera o dokładne informacje na temat zastosowanych materiałów.

Pamiętajmy, że nie tylko ich grubość, ale parametry izolacyjne stanowią o lepszych, czy gorszych właściwościach akustycznych - podkreśla Adam Buszko z firmy Paroc Polska sp. z o.o.

Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim sprawdźmy, czy wylewka podłogowa jest oddylatowana od ścian przekładką akustyczną oraz czy piony kanalizacyjne i wodne są odpowiednio zaizolowane i zabudowane (omurowane w szachtach).

Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.

źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT