Rozwiązania podnoszące standard energetyczny domu

Osoby, które zamierzają wybudować lub zakupić dom o wysokim standardzie energetycznym mogą liczyć na dopłaty do kredytu - ogłosił w maju br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budując dom warto sięgnąć po rozwiązania, które zmniejszą straty ciepła i zapotrzebowanie na energię oraz usprawnią sposób gospodarowania nią. Takie korzyści zapewni m.in. stosowanie nowoczesnych wielofunkcyjnych przeszkleń.

Rozwiązania podnoszące standard energetyczny domu

W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił i poddał konsultacjom społecznym projekt programu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych domów i mieszkań. Na dopłatę w najwyższej przewidzianej kwocie 40 tysięcy złotych będziemy mogli liczyć wówczas, jeśli zbudujemy dom, którego konstrukcja oraz zastosowane metody pozyskiwania energii sprawią, że do ogrzania jednego metra kwadratowego wystarczy 15 kWh rocznie.

"Wysoki standard energetyczny budynku uzyskuje się poprzez odpowiednie planowanie każdego etapu realizacji inwestycji oraz stosowanie materiałów i technologii gwarantujących właściwe parametry w zakresie izolacyjności cieplnej i ochrony przed słońcem, także optymalne gospodarowanie energią" - mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group.

"Już sam wybór działki - rzeźba terenu, otoczenie zieleni, stopień nasłonecznienia oraz usytuowanie, mają wpływ na to, ile energii będzie potrzebnej do ogrzania budynku. Odpowiednie zorientowanie domu względem stron świata determinuje zakres, w jakim później możemy wykorzystywać darmową energię słoneczną do zwiększenia standardu energetycznego domu".

Dom dobrze zaprojektowany

Duże przeszklenia - Olkusz - fot. PilkingtonMaksymalizacji zysków energetycznych i ograniczeniu strat ciepła przyszłego domu służą rozwiązania wdrażane na każdym etapie jego budowy. Po wybraniu odpowiedniej działki, warto rozważyć taki projekt budynku, który spełniając indywidualne oczekiwania estetyczne pozwoli także wprowadzić w życie ideę energooszczędności. Dla bilansu energetycznego istotna jest bryła budynku, która powinna charakteryzować się jak najniższym stosunkiem powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury naszego domu.

Osiągnięciu wysokiego standardu energetycznego sprzyja prosta, pozbawiona lukarn, wykuszy i rzeźbionych elementów bryła, o ograniczonej liczbie mostków termicznych, czyli miejsc szczególnie narażonych na straty ciepła. Przegrody zewnętrzne powinny być wykonane z materiałów gwarantujących dobrą izolację cieplną, pozwalając jednocześnie na dostęp dużej ilości światła dziennego do wnętrz. Aby spełnić te wymagania elewacje nowoczesnych budynków projektowane są z dużą ilością przeszkleń, zarówno w postaci okien, jak i szklanych fasad.

"Wielkopowierzchniowe" okna

Wnętrze z dużymi przeszkleniami - fot. PilkingtonNowoczesne okna oparte o szyby termoizolacyjne ograniczają straty ciepła, a także zmniejszają występowanie zjawiska ciągnięcia zimna od okna, redukują kondensację pary wodnej na szybach i charakteryzują się lepszą izolacyjnością akustyczną. "W budownictwie energooszczędnym stosuje się szyby dwukomorowe o współczynniku przenikania ciepła 0,4-0,6 W/m²K" - mówi Jolanta Lessig. "Aby ograniczyć ilość przedostającego się do wnętrz ciepła słonecznego, w dużych oknach wykorzystuje się wysokoefektywne szkło przeciwsłoneczne. Zapewnia ono dobrą izolację cieplną i zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń latem, ograniczając użycie energochłonnej klimatyzacji".

Szklane fasady

Korzyści wynikające ze stosowania dużych przeszkleń, takie jak maksymalne doświetlenie wnętrz światłem naturalnym, bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem oraz nowoczesna stylistyka powodują, że w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym szkło wykorzystuje się także do wykonywania całych ścian zewnętrznych. "W takim przypadku często stosuje się szyby zespolone ze szkła przeciwsłonecznego o podwyższonej wytrzymałości, czyli hartowanego lub laminowanego, czasami również z powłoką samoczyszczącą" - dodaje Jolanta Lessig. "Dzięki procesowi ciągłego samooczyszczania, szkło zapewnia lepszy widok na zewnątrz i ogranicza skutki kondensacji".

"Darmowa" energia ze źródeł odnawialnych

Osiągnięciu wysokiego standardu energetycznego domu sprzyja wdrożenie rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie "darmowej" energii ze słońca, wykorzystywanej później do produkcji energii cieplnej bądź elektrycznej, za pomocą kolektorów słonecznych lub modułów fotowoltaicznych. Choć kolektory słoneczne w polskich uwarunkowaniach klimatycznych zazwyczaj nie stanowią jedynego źródła ciepła dla wody użytkowej, to poradzą sobie z jej ogrzaniem w miesiącach od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach mogą być wsparciem dla innych urządzeń. W sumie kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć około 25-35% energii na cele grzewcze.

"Moduły fotowoltaiczne produkowane z wykorzystaniem szkła m.in. marki Pilkington służą do konwersji energii słonecznej bezpośrednio na energię elektryczną" - mówi Jolanta Lessig. "Pozyskana w ten sposób energia w domach jednorodzinnych wykorzystywana jest zazwyczaj do zasilania oświetlenia bądź niewielkich urządzeń AGD. Zaawansowane systemy solarne pozwalają nie tylko pozyskiwać energię, ale także magazynować ją w celu przeznaczenia nadwyżki na zaspokojenie części potrzeb energetycznych domu w okresie dużego zachmurzenia i po zachodzie słońca".

Koszty energooszczędnej inwestycji

Przedstawiciele NFOŚiGW szacują, że koszt budowy energooszczędnego domu* jest wyższy o około 100 tysięcy złotych od kosztu budynku tradycyjnego**. Jednak zdaniem ekspertów z branży budowlanej dobrze przemyślany projekt, wykorzystujący odpowiednie materiały i rozwiązania, które minimalizują straty ciepła i zwiększają efektywność energetyczną, pozwala zrealizować inwestycję porównywalnym nakładem finansowym.

"Stosowanie najdroższych materiałów i wszelkich dostępnych nowinek technologicznych nie jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia wysokiego standardu energetycznego" - podkreśla Jolanta Lessig. "Wystarczy dobrze przemyślany projekt wykorzystujący tradycyjne materiały, które zostały dostosowane przez producentów do potrzeb współczesnego budownictwa. Na przykład przeszklenia wykonywane są obecnie ze szkła o parametrach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną, ochronę przed słońcem oraz bezpieczeństwo. Koszt budowy takiego domu nie jest dużo większy, a zyskuje się oszczędności związane z eksploatacją budynku, wynikające ze zmniejszenia ilości energii zużywanej na ogrzewanie, sztuczne oświetlenie i klimatyzację budynku".

* "Domem energooszczędnym" w rozumieniu projektu programu dopłat do kredytów NFOŚiGW jest budynek jednorodzinny o standardzie energetycznym NF40 lub NF15.
** Wg NFOŚiGW: koszt budowy domu (200 m²) tradycyjnego w standardzie 105 kWh/m²/rok to 500 000 zł, podczas gdy koszt budowy domu (200 m²) energooszczędnego (NF 15) wynosi 600 000 zł. Źródło: www.nfosigw.gov.pl

 

źródło i zdjęcie: Pilkington IGP Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT