Rozwiązania strukturalno-materiałowe balkonów, tarasów i dachów zielonych

Dodano: wtorek, 12 października 2010 10:53

Balkony to elementy funkcjonalne związane z wnętrzem budynku. Pełniąc funkcję dekoracyjną stanowią ważny składnik architektonicznego wystroju nie tylko ściany, ale również całego budynku.

W książce sformułowano ogólne wymagania stawiane balkonom, a także przedstawiono autorską koncepcję ich struktury, która ułatwia, jak się wydaje, zaprezentowanie współczesnych rozwiązań materiałowych tych konstrukcji. Zamieszczono w niej wiele rysunków i fotografii.

Współczesne społeczeństwo zaczęło zdawać sobie sprawę z roli, jaką pełni przyroda. Najprostszą formą kontaktu z nią jest czas spędzony w ogrodzie. Obecnie jednak coraz trudniej wygospodarować miejsca na tereny zielone. Zaczęto więc wykorzystywać płaskie dachy jako miejsca parkingowe, tarasy i ugrody. Trzeba wyraźnie podkreślić, że pomysł dachu zielonego nie jest nowy i znane są przykłady z architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Fakty te znalazły w książce właściwe sobie miejsce.

Książka stanowi próbę syntezy zagadnień materiałowych, konstrukcyjnych i technologicznych związanych z realizacją balkonów, tarasów i dachów zielonych. Może być zatem przydatna inżynierom budowlanym, architektom, a także pracownikom naukowo-dydaktycznym oraz studentom Wydziałów Budownictwa i Architektury.