Schody. Projektowanie i realizacja

Dodano: wtorek, 12 października 2010 11:37

Schody choć wydają się łatwe do wykonania, w rzeczywistości są jedną z najtrudniejszych do zrealizowania konstrukcji budowlanych.

Wybór rodzaju schodów nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Mają one umożliwić pozornie banalną czynność wchodzenia lub schodzenia po stopniach, ale w ich konstrukcji kryje się wiele złożonych problemów technicznych, które wpływają na bezpieczeństwo i wygodę użytkownika.

Wszystkie konstrukcje, zarówno najprostsze schody drabiniaste, jak i najbardziej skomplikowane schody kręcone, wymagają od projektanta i wykonawcy wiedzy i doświadczenia. Efektem pomysłowości i zdolności twórców są dzieła oryginalne, czasem zaskakujące, nierzadko unikatowe.

Schody stanowią źródło inspiracji dla architektów i rzemieślników, wymagają jednak znacznej wiedzy i sporych umiejętności podczas projektowania i budowy. Na podstawie bogato ilustrowanego poradnika "Schody. Projektowanie i realizacja" można dobrać konstrukcję schodów najbardziej odpowiednią do danego pomieszczenia ze względów użytkowych i estetycznych.

Zadaniem tej książki jest ukazanie, w jaki sposób wybór materiałów i usytuowanie mogą wpłynąć na wygląd schodów, a równocześnie zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkownikom.

Książka "Schody. Projektowanie i realizacja" dzieli się na sześć rozdziałów. W każdym z nich zaprezentowano inny rodzaj schodów, szczegółowo omawiając następujące zagadnienia:

  • usytuowanie;
  • materiały;
  • wykończenie;
  • wskazówki praktyczne;
  • problemy techniczne.

Uzupełnieniem publikacji jest wykaz podstawowych pojęć dotyczących schodów oraz indeks tematyczny umieszczony na końcu książki.