Nowoczesny cieśla : podstawy framingu w budownictwie jednorodzinnym

Dodano: poniedziałek, 11 października 2010 13:53

Larry Haun od ponad 35 lat pracuje przy produkcji szkieletu drewnianego w południowej Kaliforn!. Od dwudziestu lat zajmuje się szkoleniem młodej kadry. Wybudował setki domów, doskonaląc swoje zdolności i techniki budowania; wypracował niezliczone sposoby oszczędzania czasu, zmniejszenia kosztów, wyeliminowania problemów i podniesienia jakości.

W książce L. Haun przedstawił krok po kroku wszystkie techniki z jakich korzysta w procesie wykonywania szkieletu najprostszego domu od ułożenia podwalin po wycięcie krokwi. Pokazuje jak:

  • wyciąć i zamontować słupki i dźwigary
  • ułożyć belki stropowe i wykonać poszycie stropów
  • zaplanować, wyciąć, zmontować i postawić ściany
  • wykonać szkielet dachów szczytowych, naroża, kosze oraz kratownice dachowe
  • skonstruować różne rodzaje schodów

Książka obejmuje również rozdział dotyczący narzędzi, planów, norm, zezwoleń, rodzajów drewna i innych materiałów oraz informacje o bezpieczeństwie pracy i narzędziach składanych na placu budowy.

Oto kompletny kurs uczący podstaw wznoszenia szkieletu konstrukcyjnego, zawierający porady odnośnie sposobu organizacji zadań i usprawnienia postępowania oraz skutecznego posługiwania się narzędziami i oszczędnego gospodarowania materiałami.

Dorównanie L. Haunowi pod względem prędkości budowania (wraz z bratem stawia szkielet konstrukcyjny niewielkiego domu w przeciągu tygodnia) może okazać się niemożliwe. Ale jego metody mogą pomóc w szybszej i efektywniejszej pracy - niezależnie od tego, czy dopiero uczymy się ciesielstwa, czy też zajmujemy się nim od lat.