Eksperci
Błędy podczas montażu rynien. Jak im zapobiegać?

Błędy podczas montażu rynien. Jak im zapobiegać?

Wybierając system rynnowy zwracamy uwagę na jego jakość, cenę oraz surowiec, z jakiego jest wykonany. Wszystko po to, aby służył nam przez lata i odpowiednio chronił nasz dom. Jednakże nawet najlepszy system zawodzi, kiedy podczas montażu zostaną popełnione błędy. I nie ma tutaj znaczenia, czy są to uchybienia wprawionego w fach dekarza. Nawet proste i niewinne błędy, w przyszłości mogą okazać się zgubne dla systemu rynnowego. Jakie są najczęstsze błędy i jak im zapobiegać?

Złe obliczenia

Poprawne dopasowanie systemu rynnowego do powierzchni dachu jest kluczowe, jeszcze na etapie projektowania domu. Producenci udostępniają specjalne narzędzia, dzięki którym możemy dokonać takich pomiarów. Kalkulator dostępny np. na stronie firmy Galeco (link), pozwoli określić gdzie zamontować rury spustowe i jak głęboki powinien być system rynnowy, aby odpowiednio chronił nasz dom.

Nieodpowiednia przestrzeń ruchów termicznych

Cechą klimatu w Polsce jest skrajność warunków atmosferycznych. Latem występują wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie wraz z obfitymi opadami deszczu. Zimą zaś spotykamy się z niskimi wartościami słupków rtęci oraz oblodzeniem i dużym opadem śniegu. Dlatego, podczas montażu systemu należy pamiętać, że w trakcie zmian pogodowych rynny stalowe i z PVC "pracują". Oznacza to, że rynny odpowiednio kurczą się i rozszerzają. Aby ten proces odbywał się bez uszczerbku dla bezpieczeństwa budynku, musimy pozostawić na to odpowiednią ilość miejsca. Niektórzy producenci rynien PVC na swoich produktach stosują oznaczenia zwane liniami dylatacyjnymi. Wskazują one linie montażowe odpowiednie dla temperatury, która akurat panuje na zewnątrz. To znacznie ułatwia proces ich osadzenia i gwarantuje bezpieczeństwo.

Ekspert firmy:
Logo

Zbyt szeroki rozstaw haków

Aby w przyszłości nie martwić się, że instalacja rynnowa będzie się odkształcać, co finalnie może doprowadzić do pękania jej pod naporem wody deszczowej czy śniegu, należy odpowiednio zamontować haki rynnowe. Maksymalna odległość 60 cm między jednym elementem a drugim jest najbardziej optymalna i niweluje nam wszelkie zagrożenia. Obok tej zasady funkcjonuje jeszcze jedna, o której nie każdy pamięta. W miejscu połączenia rynien z narożnikami, łącznikami lub odpływem hak podtrzymujący konstrukcję powinien znajdować się w odległości 15 cm od miejsca złączenia i po jego obu stronach. Kiedy zapomnimy o tej zasadzie, możemy liczyć się z późniejszym opadaniem rynny czy jej przeciekaniem.

Obejmy na rurach spustowych

W przypadku systemów z tworzywa PVC najczęściej popełnianym błędem jest montaż niewystarczającej ilości obejm na rurze spustowej. Prawidłowo zabezpieczony spust posiada mocowanie co 1,8 m. Takie umiejscowienie zapobiega odkształcaniu się rury spustowej np. pod wpływem wysokiej temperatury.

Od szczegółu do ogółu

Kiedy mamy do czynienia z rynnami stalowymi np. z systemem Galeco STAL, należy zwrócić uwagę na np. zaślepki do rynien oraz łączniki. Każdy system posiada swoje specjalne, dedykowane elementy wzmacniające konstrukcję. Zaślepki tego systemu cechuje specjalne wywinięcie z boku, które należy zagiąć, aby optymalnie zabezpieczyć koniec rynny. Równie ważnym elementem są łączniki. Niektóre z nich posiadają specjalną klamrę, która zapewnia stałość połączenia. Aby spełniała swoją funkcję, jej koniec powinien zostać dociśnięty przez metalowy zacisk. Nie każdy jednak pamięta o tych detalach, a ich pominięcie może skutkować rozszczelnieniem systemu.

Nieodpowiednia wysokość montażu

Rynna będzie najlepiej spełniała swoje funkcje, kiedy zostanie zamontowana na odpowiedniej wysokości względem połaci dachu. Zbyt duża odległość rynny od połaci w efekcie spowoduje, że woda nie trafi do odpływu i zaleje elewację domu. Zbyt mała odległość zwiększy ryzyko oberwania całego systemu. Aby poprawnie oszacować wysokość montażu, należy pamiętać, że system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego o nie mniej niż połowę swojej szerokości. Natomiast linia, która przedłuża płaszczyznę dachu powinna przechodzić od 1 do 2 cm nad rynną. Tak osadzony system przyjmie bezpośrednio na siebie wodę opadową.

Niepoprawny montaż

Rozpoczynając montaż systemów rynnowych należy zapoznać się z instrukcją montażu lub wskazówkami, które na swoich stronach umieścił producent. Każda rynna jest inna i wymaga odpowiedniego podejścia. Należy zadbać, aby elementy systemu były równo docięte oraz zamontowane wedle zaleceń. Przed montażem rynny akcesoria powinny być odpowiednio oczyszczone i sprawdzone, czy nie posiadają usterek mechanicznych spowodowanych np. transportem.