Eksperci

Jak estetycznie wykończyć dom i nie pominąć ważnych szczegółów?

Planując wykończenie domu, należy mieć na uwadze każdy szczegół. Na rynku dostępne są systemy, które pozwalają na dobranie drzwi, okien i bramy garażowej w tym samym stylu i z tego samego materiału. Wszystkie te elementy mogą być dopasowane pod indywidualne potrzeby klienta i jego projekt. Dobór orynnowania dyktowany jest aspektami ekonomicznymi i estetycznymi.

Już na etapie planowania budowy domu należy pamiętać o aranżacji jego otoczenia oraz o dopasowaniu szczegółów wykończenia. Całość ma być spójna nie tylko z projektem i naszą wizją, ale także z charakterem znajdujących się w sąsiedztwie budynków. Architektura domu  powinna w pewien sposób uzupełniać otoczenie oraz tereny zielone, które znajdują się w najbliższej okolicy.

Otoczenie domu

W najbliższym otoczeniu domu najczęściej wymienić można ogród i taras. To także główne wejście do budynku oraz wjazd do garażu. Te dwa ostatnie miejsca warto wykończyć trwałym i twardym materiałem - np. kamieniem. O ile wjazd do garażu może posiadać nierówną strukturę kostki brukowej o tyle przed głównym wejściem najlepiej sprawdza się lita i gładka powierzchnia, która daje swobodę poruszania się. W tym miejscu idealnie sprawdzą się płyty tarasowe. Wszystkie nawierzchnie powinny być w kolorze jak najbardziej zbliżonym do kamienia naturalnego i dopasowane do kolorystyki elewacji. W ogrodzie i na tarasie warto zastosować drewniane podłogi oraz dodatki. Estetykę zwiększy uzupełnienie ich hartowanym szkłem lub ceramicznymi dodatkami w prostych, stonowanych kolorach. Takie połączenia obecnie są najczęściej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.

Ekspert firmy:
Logo

Podbitka dachowa

Przeważnie rynna powinna pasować do koloru dachu. Wtedy komponuje się z nim w niewidoczny sposób, albo współgra z dachówkami na zasadzie kontrastu (np. czarna dachówka z czerwoną rynną). Na walory estetyczne wykończenia domu wpływa w bardzo dużej mierze zabudowa okapu dachu na zewnątrz budynku. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest system do zabudowy okapu Galeco DECOR.

Podbitka dachowa zwana również podsufitką dachową jest wykończeniem spodu wystającej części dachu, czyli tzw. okapu. Obok ochrony domu przed warunkami atmosferycznymi oraz niechcianymi gości w postaci gnieżdżących się ptaków, jest to rozwiązanie podnoszące walory estetyczne budynku. Można ją dopasować do koloru drzwi, okien lub drewnianych wykończeń. W podsufitce bardzo łatwo montuje się również oświetlenie zewnętrze domu.

Pamiętając o tych podstawowych elementach wykończenia możemy mieć pewność, że nasz dom będzie cieszył oko nie tylko domowników ale i przechodniów, przez długie lata.