Eksperci
Prawidłowe czyszczenie i konserwacja rynien

Prawidłowe czyszczenie i konserwacja rynien

Odpowiada: Sławomir Góraj

System odprowadzania wody opadowej funkcjonuje właściwie wówczas, gdy jest szczelny i drożny. Regularne sprawdzanie stanu technicznego orynnowania zapobiegnie powstawaniu uszkodzeń i gromadzeniu zanieczyszczeń.

Przegląd połączony z czyszczeniem i konserwacją rynien warto wykonać przynajmniej raz w roku. Powinno się to robić w okresie wiosenno-letnim. Usuwa się wówczas liście i nieczystości z jesieni. Można też oszacować czy w okresie zimowym zalegający śnieg oraz zamarznięta woda spowodowały zniszczenia.

Prawidłowe czyszczenie systemu rynnowego

System rynnowy Blachy PruszyńskiOględziny zaczynamy od rynien. Montuje się je na znacznych wysokościach, dlatego pomocne okażą się drabina lub specjalne rusztowanie. Jeżeli rynna wyposażona została w siatkę zabezpieczającą, trzeba ją wyjąć przed przystąpieniem do pracy. Usuwając zanieczyszczenia, unikajmy ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną. Jeżeli w rynnie zbierze się dużo błota, należy je wymieść małą szczotką lub wypłukać wodą.

Blachy Pruszyński - orynnowanieNastępnie należy sprawdzić rury spustowe. Aby je udrożnić wlejmy do nich wodę - najlepiej pod ciśnieniem. Jeżeli system wyposażony jest w tzw. czyszczak, czyli specjalny koszyczek zapobiegający przed zatkaniem rur, to zanieczyszczenia osadzą się właśnie na nim. W takim wypadku wystarczy go opróżnić. Warto także sprawdzić, czy w wylewkach nie zgromadziły się liście, a jeśli tak - usuńmy je.

Prawidłowa konserwacja rynien

Po zakończeniu czyszczenia możemy przystąpić do konserwacji. W tym celu należy dokładnie sprawdzić stan instalacji, zwracając uwagę na wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli takie zaobserwujemy, wyczyśćmy je z  brudu, a następnie pokryjmy je warstwą zabezpieczającą np. lakierem zaprawkowym.

Ekspert firmy:
Logo
Warto również skontrolować czy orynnowanie nie przecieka. Zróbmy to, ponownie wlewając wodę do rur spustowych, zatykając na moment wylewkę. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na łączenia poszczególnych elementów systemu. Niewielkie przecieki możemy zabezpieczyć za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Jeżeli orynnowanie wykonane jest ze stali, na większe dziury można nałożyć złączkę uszczelniającą.