Eksperci
Styropian na płaskim dachu

Styropian na płaskim dachu

Dodano: piątek, 18 marca 2011 09:58
Odpowiada: Cezary Jankowski

Robię wylewkę podłogową - kładę 15 cm zwykłego styropianu i zalewam go betonem. Robię też dach płaski - tu muszę dać 15 - 20 cm izolacji i zalać betonem, z tym że musi to być styrodur. Podobno jak dam zwykły styropian to po kilku latach "zniknie" (tak mówi wykonawca). A co ze styropianem, który jest pod podłogami? Czy użycie dużo droższego materiału na dach jest rzeczywiście konieczne?

Mity o "znikającym" styropianie na dachu funkcjonują jeszcze wśród niektórych wykonawców, ale takie zjawisko może wystąpić jedynie w sytuacji kontaktu ocieplenia z substancjami rozpuszczającymi - benzyną lub innymi rozpuszczalnikami organicznymi. W przykrytych betonem izolacjach takie warunki z pewnością nie wystąpią. Zresztą odporność zwykłego styropianu i polistyrenu ekstrudowanego (styroduru) na te substancje jest taka sama, bo w obu produktach surowiec jest identyczny, a różnica polega na innej technologii produkcji.

Wątpliwości budzi natomiast przewidywany sposób wykonania dachu. Narażona na duże zmiany temperatury wylewka betonowa z czasem z pewnością popęka, uszkadzając przy okazji izolację przeciwwodną. Ocieplenie dachu można bezpośrednio pokryć dwiema warstwami papy termozgrzewalnej lub wykonać dach w technologii tzw. dachu odwróconego, gdzie izolacja przeciwwodna układana jest bezpośrednio na stropie, a ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego dociska warstwa żwiru lub np. płyt chodnikowych.

 

Powiązane artykuły

»

Modny kształt dachówek 2014