Dachówka czy blacha?

Mój problem polega na tym, iż na dachu mojego domku został zaprojektowany dach o kącie nachylenia 16 stopni. Wcześniej zakładaliśmy, że będzie to 20 stopni, ale architekt pomylił się i wstawił 16. Teraz zastanawiamy się czym pokryć dach. Dachówka czy blacha? Dachówka jak wiadomo jest ciężka, chociaż cały budynek był pod nią liczony. Ale podobno przy takim kącie nachylenia dach będzie nam przeciekać. Poza tym będzie na nim zalegał śnieg! Do blachy ja nie jestem przekonana, ale namawia nas kierownik budowy oraz dekarze. Podobno lepiej zniesie śnieg na dachu i nie będzie przeciekać.

Dachówka czy blacha?

Jeżeli zdecyduję się na dachówkę, jak powinnam ją zabezpieczyć?

Rzeczywiście większość producentów dachówek podaje parametr "minimalny kąt nachylenia połaci" dla danego typu dachówki. Parametr ten mówi o "bezpiecznym" nachyleniu w przypadku, gdy pod dachówką nie stosuje się dodatkowych warstw izolacyjnych. Dla przykładu w dachówkach firmy WIENERBERGER parametr ten definiowany jest w dwóch wartościach i przedstawiany tak: 22/16° Gdzie pierwsza wartość to minimalny kąt nachylenia połaci przy kryciu bez jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń, druga wartość to minimalny kąt nachylenia przy kryciu z zastosowaniem jako dodatkowej izolacji, foli wstępnego krycia.

Dla większego spokoju można wykonać tzw. szczelny dach spodni tj. cały dach odeskować i pokryć papą.

Dach każdego budynku projektowany jest w taki sposób by wytrzymywał obciążenia stałe (konstrukcja i pokrycie) i tzw zmienne tj. wiatr i śnieg. W przypadku obliczeń wytrzymałościowych ze względu na śnieg nie ma znaczenia rodzaj pokrycia (blacha czy dachówka) lecz kąt nachylenia połaci dachowej.

Co do wpływu wagi poszczególnych pokryć dachowych to wytworzył się pewien mit. Rzeczywiście ciężar dachówki w porównaniu do ciężaru pokrycia z blachy to wielkość cztero-, pięciokrotnie większa. Jeżeli jednak spojrzymy na wszystkie obciążenia działające na dach, to okazuje się że największym jest jednak śnieg. Jego waga w skrajnych przypadkach, to nawet kilkaset kilogramów na każdy metr kwadratowy dachu. W takiej perspektywie spieranie się, czy położyć blachę (ok. 10kg/m2) czy dachówkę (ok. 50kg/m2) nabiera zupełnie innego wymiaru.

Co do przecieków to osobiście uważam, że każde pokrycie położone w sposób fachowy musi być szczelne. Najwięcej wiedzy na temat poszczególnych rodzajów pokryć mają ich producenci, może warto by więc zapytać o poradę doradców technicznych producenta.

W ofercie marki KORAMIC na dach o nachyleniu 16° dopuszczane jest zastosowanie dachówek L15 i E32, E88 wraz z dobrej jakości membraną.

Na taki dach poleca się również dachówki UNIVERSO, MONDO i KARTHAGO wraz z dobrej jakości membraną.

W tym konkretnym przypadku, ze względu na graniczną wartość kąta osobiście polecałbym zastosowanie pełnego deskowania z papą, jako rozwiązania całkowicie zabezpieczającego dach.

mgr inż. Dariusz Strachota - Doradca Techniczny Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

Zdjęcie: Wienerberger

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT