Eksperci
Wybór pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego

Dodano: czwartek, 21 października 2010 07:56

Jaki materiał można polecić na pokrycie dachu - blachodachówkę czy dachówkę ceramiczną? Proszę o merytoryczne umotywowanie wyboru.

Pytanie o dobór pokrycia dachowego powinno rozpocząć się od rozpoznania miejsca, w którym dom będzie budowany, rozpoznania potrzeb i gustów inwestora oraz charakteru samego budynku. Wszędzie tam, gdzie budowa domu będzie prowadzona na niestabilnym gruncie (np. podmokłym, stromym, narażonym na ruchy górotworu - szkody górnicze) zalecałbym pokrycia lekkie, więc blachodachówkę. Jeśli inwestor wymaga wyglądu dachu zbliżonego do ceramiki - blachodachówkę z posypką ceramiczną w kształcie dachówek ceramicznych.

Natomiast tam, gdzie grunt jest stabilny, a projekt domu odpowiedni do zastosowania ciężkich pokryć dachowych możemy stosować bez przeszkód dachówki ceramiczne. Producenci oferują wiele kształtów i kolorów dachówek ceramicznych. Zarówno jeden i drugi materiał pokryciowy posiada wiele zalet. Zadaniem inwestora i dekarza jest analiza możliwości pokrycia danego dachu i taki jego dobór aby w późniejszej eksploatacji najlepiej spełniało oczekiwania właścicieli. Znam osobiście wiele przypadków, gdzie mimo początkowego zauroczenia danym pokryciem, po kilku latach z różnych względów właściciele domów chcieliby je zmienić.

Ekspert firmy:
Logo

Istotny jest też stopień skomplikowania formy samego dachu. Inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej skomplikowany dach tym więcej będą kosztować akcesoria niezbędne do prawidłowego wykonania pokrycia dachowego i jego późniejszej szczelności. Zdarzają się przypadki, że początkowa, wyjściowa cena 1 m2 dachówek ceramicznych czy cementowych stanowi zaledwie ok. 50% kosztu całego dachu. Przy blachodachówkach udział kosztu akcesoriów nie powinien przekroczyć 20-25% ceny wyjściowej pokrycia. Aby uniknąć nieporozumień najlepiej jest wcześniej sporządzić kosztorys w firmie handlowej aby ocenić dokładnie koszt całego dachu. Oczywiście różne też będą stawki robocizny określone przez dekarza w przypadku pokryć ciężkich i lekkich.

Reasumując: zdrowy rozsądek, doświadczenia sąsiadów, porada zaprzyjaźnionego architekta bądź dekarza, to klucz do osiągnięcia zadowolenia z naszego nowego dachu.