Eksperci
Jak zapewnić właściwą wentylację pokryć blaszanych w trudnych miejscach, takich jak lukarny i okna dachowe?

Jak zapewnić właściwą wentylację pokryć blaszanych w trudnych miejscach, takich jak lukarny i okna dachowe?

Dodano: poniedziałek, 14 grudnia 2015 11:48
Odpowiada: Michał Dyda

Wentylacja pod połacią dachową w naszej strefie klimatycznej jest bardzo ważnym elementem każdego dachu. Zapewnia możliwość osuszenia przestrzeni pomiędzy pokryciem a izolacją z wilgoci kondensacyjnej oraz tej pochodzącej z pomieszczeń użytkowych. Przy zastosowaniu odpowiedniego układu warstw, można pozbyć się także wilgoci z izolacji termicznej, umieszczonej w połaci.

Poza tym niezaprzeczalną zaletą wentylacji jest zmniejszenie temperatury pokrycia w lecie (co wiąże się z większym komfortem cieplnym w pokojach na poddaszu). Z kolei w zimie wentylacja pokrycia nie dopuszcza, by szczątkowe ciepło przechodzące przez izolację ogrzewało je i tym samym rozpuszczało śnieg, a następnie w okapie - gdzie nic już nie ogrzewa połaci - następowało zamarznięcie powstałych skroplin w systemie rynnowym.

Oczywiście, warunkiem podstawowym działania wentylacji jest wykonanie odpowiedniej wielkości wlotu przy okapie oraz wylotu w kalenicy. Niestety, nawet formując poprawny układ warstw oraz szczeliny wentylacyjne, napotykamy na zasadniczy problem w miejscach, gdzie występują okna połaciowe, kominy oraz inne przeszkody, przerywające ciągłość szczelin wentylacyjnych.

Ekspert firmy:
Logo

Jednak jest na to sposób. Właściwa obróbka blacharska u dołu przeszkody, z użyciem okapu, pod którym swobodnie może wypływać powietrze, a także zastosowanie powyżej przeszkody wywietrznika dachowego służącego tutaj jako wlot do wentylacji, zapewnia wymaganą wymianę gazową.

Wywietrzniki można wykorzystać i jako wlot, i jako wylot wentylacji w różnych kłopotliwych częściach dachu. Przy usytuowaniu ponad przeszkodami, należy zachować odległość 80~100 cm w górę połaci, żeby uniknąć wciekania wody w sytuacji, gdy zalegający śnieg zacznie się rozpuszczać. Sama konstrukcja wywietrznika jest tak wykonana, by zapewnić szczelność i pewne mocowanie do powierzchni pokrycia zarówno z blachy płaskiej, jak i profilowanej.

 

Powiązane artykuły

»

Okna dachowe w sypialni pod skosami