Eksperci
Jakimi powłokami powinny być pokryte blachy dachowe, aby były trwałe?

Jakimi powłokami powinny być pokryte blachy dachowe, aby były trwałe?

Dodano: czwartek, 23 lipca 2015 14:19
Odpowiada: Artur Marciniak

Producenci stalowych pokryć dachowych oferują swoim klientom szeroką paletę powłok. Poza ceną różnią się one rodzajem zastosowanego lakieru, jego grubością oraz fakturą (połysk, mat). Ta ostatnia kwestia w znaczący sposób wpływa na przykład na ostateczny wygląd pokrycia.

Najważniejszym zagadnieniem które powinno jednak decydować o doborze powłoki jest środowisko, w jakim znajduje się budynek. Powłoki poliestrowe bardzo dobrze sprawdzą się w środowiskach C1, C2 bądź C3 (odpowiednio o: bardzo niskiej, niskiej i średniej korozyjności). Do takich środowisk należą tereny wiejskie, miejskie o niskim stężeniu SO2 oraz nadmorskie o niskim zasoleniu.

Ekspert firmy:
Logo

W przypadku terenów o dużym zanieczyszczeniu, przemysłowych o umiarkowanym stężeniu SO2 oraz nadmorskich o umiarkowanym zasoleniu, należy pomyśleć już o nieco bardziej wytrzymałych powłokach. Do takich z pewnością należą powłoki poliuretanowe, jak np. PURMAT i PURLAK.

Zastosowanie w nich grubej, bo aż 50-mikronowej warstwy lakieru poliuretanowego chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co w praktyce znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnej utraty koloru.

Produkty z powłokami poliuretanowymi to zatem materiały, które sprawdzą się wszędzie - zwłaszcza w wymagających warunkach.