Eksperci

Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską?

Dodano: środa, 08 sierpnia 2012 06:28
Odpowiada: Michał Chimko

Obróbka blacharska stanowi niezbędny element wykończenia pokrycia dachowego. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona całej konstrukcji. Ponadto jest dopełnieniem koniecznym do uzyskania oczekiwanego wyglądu połaci.

Wbrew pozorom pokrycie więźby dachowej arkuszami blachy nie oznacza zakończenia prac. To z pewnością jedna z najważniejszych i najbardziej widocznych części dachowych robót budowlanych, ale pozostaje jeszcze wykonanie obróbki blacharskiej.

Obróbki blacharskie to szczególnie ważny etap prac prowadzonych podczas budowy dachu. Ich zadanie jest dwojakie - wpływają na efekt wizualny, podnosząc estetykę całego budynku, a także uzupełniają i uszczelniają pokrycie w miejscach newralgicznych, do których nie dociera pokrycie właściwe. Na styku dachu i ścian, brzegów wokół komina, włazów, okien dachowych, wywietrzników, czy rynien powstają niewielkie szpary, które mogą powodować zaciekanie wody, a tym samym wnikanie wilgoci pod pokrycie i w znajdującą się tam izolację. Wszelkiego typu połączenia i załamania należy więc zabezpieczyć elementami obróbki, których zadaniem jest uszczelnienie oraz odprowadzenie nadmiaru wody.

Staranne i prawidłowe wykonanie wykończenia ma bowiem ogromne znaczenie dla późniejszej eksploatacji pokrycia, a także trwałości całego domu. Musimy więc liczyć się z tym, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym więcej będzie miejsc wymagających wykończeniowych prac dekarskich. Zazwyczaj akcesoria do obróbki tworzy się  z płaskiej blachy, najlepiej ocynkowanej, cechującej się podobną trwałością jak całe pokrycie, by nie uległy szybszemu zniszczeniu niż cały dach. Należy również zwrócić uwagę, by ich kolor był zbieżny z kolorystyką pokrycia właściwego.

Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską?

Można powiedzieć, że prawidłowo wykonana obróbka jest na pierwszy rzut oka niewidoczna, jednak jej brak lub wady, zauważa się od razu. Można zaopatrzyć się w gotowe elementy do zabudowywania tego typu miejsc lub ewentualnie  wyprofilować je samemu z kawałków blachy, co jednak jest zadaniem trudnym, wymagającym umiejętności i wprawy.

Najważniejsza jest zawsze obróbka szczytowa tzw. wiatrownica, która chroni boczną krawędź dachu przed zerwaniem przez wiatr oraz obróbki przyścienne, które przymocowuje się z jednej strony do połaci, a z drugiej do ściany budynku za pomocą wkrętów farmerskich, możliwie jak najszczelniej. Trudności sprawiają też często obróbki wokół kominów, różnego rodzaju wywietrzników, czy okien dachowych, do wykonania których wykorzystać można specjalny kołnierz z blachy.

Na połączeniu połaci dachu montujemy z kolei rynnę koszową lub koryto, oba w kształcie litery "V", których zadaniem jest odprowadzanie do rynny spustowej nadmiaru gromadzącej się w tym miejscu wody lub śniegu. Natomiast na wypukłej części styku połaci, np. kalenicy, używamy do tego gąsiora w zależności od kształtu pokrycia - dachówkowego lub trapezowego.

Pozostaje jeszcze uszczelnienie okolic rynien. W tym wypadku wykorzystujemy pas nadrynnowy, skierowujący spływającą z dachu wodę wprost do rynny oraz pas podrynnowy zabezpieczający deskę czołową i pozostałe części okapu. Pamiętać jednak musimy, że pas podrynnowy jest jednym z najbardziej widocznych elementów wykończenia dachu, dlatego też musi być wykonany szczególnie staranie i estetycznie.

Dodatkowo zamontować też można śniegochwyty, które pełnią rolę ochronną rynien i zapobiegają gwałtownemu obsuwaniu się zalegającego na dachu śniegu. Zmniejszają tym samym ryzyko uszkodzenia bądź nawet urwania rynny.

Ekspert firmy:
Logo
Na zakończenie prac wszelkie szpary można wypełnić specjalnym silikonem dekarskim, pamiętając by nie używać do tego tradycyjnego silikonu, gdyż jego zbyt kwaśny odczyn może spowodować korozję blachy.

Wykonanie obróbki blacharskiej to jeden z najważniejszych elementów każdego dachu. Właściwe zakończenie i obramowanie połaci wpływa na estetykę, a także na wytrzymałość i funkcjonalność całego pokrycia. Warto jest więc zainwestować w małe rzeczy, by całość prezentowała się nienagannie.