Eksperci

Wykończenie dachu efektowną i funkcjonalną podbitką

Dodano: poniedziałek, 23 lipca 2012 08:17

Spodnia część większości dachów wystaje poza obrys budynku, tworząc okap. Element ten jest szczególnie narażony na wpływ czynników atmosferycznych. Należy go zatem w odpowiedni sposób chronić. Jak estetycznie wykończyć dach podbitką?

Dobrym zabezpieczeniem dachu przed niszczeniem jest jego wykończenie efektowną i funkcjonalną podbitką. Może być ona wykonana z na przykład tworzywa sztucznego lub z drewna. Jednak materiałem, który wydaje się najbardziej optymalny, jest odpowiednio przygotowana blacha.

Podbitka - Blachy PruszyńskiWykonanie podbitki z paneli stalowych daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał trwały, który w przeciwieństwie na przykład do PVC nie odkształca się i to nawet przy oddziaływaniu najbardziej nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Opinię tę potwierdza wielu ekspertów.

Poza wspomnianymi zaletami eksperci zwracają też uwagę na stosunkowo łatwy montaż. Podbitka jest najczęściej mocowana prostopadle do okapu. Można ją przytwierdzić bezpośrednio do krokwi lub zamocować na specjalnym stelażu z łat dachowych.

Podbitka z blachy trapezowej - Blachy PruszyńskiPodobnie jak walory użytkowe, istotna jest estetyka zastosowanego materiału. Podbitki wykonane ze stalowych paneli bardzo często imitują na przykład drewno. Jednym z najbardziej popularnych kolorów ich wykończenia jest bowiem złoty dąb. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie podbitki dachowe właśnie w tym kolorze wykonane z perforowanej blachy trapezowej T7 o wysokości profilu 7 mm, szerokości całkowita arkusza 1195 mm i długości od 0,5 do 6 m.

Niezależnie od materiału zastosowanego do wykończenia okapu, należy pamiętać, że jest to element dachu, który odpowiada za jego wentylację. Bez niej cała konstrukcja narażona będzie na zniszczenie. Dlatego podbitka musi umożliwiać przepływ powietrza. Pomocne w tym może być zainstalowanie paneli ze specjalnymi otworami czy też listew wentylacyjnych.

Ekspert firmy:
Logo

Wykończenie dachu efektowną i funkcjonalną podbitką to niezwykle istotny element konstrukcji budynku. Projektując ją nie warto używać materiałów niepewnej jakości. Może się bowiem szybko okazać, że podbitka zamiast dbać o trwałość i estetykę dachu, oszpeca go i przyspiesza niszczenie.