Eksperci
Czym zastąpić pokrycie wykonane z eternitu?

Czym zastąpić pokrycie wykonane z eternitu?

Dodano: wtorek, 22 maja 2012 12:50
Odpowiada: Marek Biziak

Dach kryty eternitem zawiera azbest. W ubiegłym stuleciu takie dachy były bardzo popularne. Azbest okazał się niebezpieczny dla zdrowia. Dobrą alternatywą dla pokrycia eternitowego są produkty włókno-cementowe, które zachowują najważniejsze zalety azbestu.

Włókno-cement jest materiałem, który z powodzeniem zastępuje azbest. Charakteryzuje się trwałością, lekkością, wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jest jednocześnie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. W oparciu o ten właśnie materiał firma Cembrit stworzyła system dachowy EuroFala, którym doskonale można zastąpić pokrycie wykonane z eternitu.

System dachowy EuroFala idealnie nadaje się do prowadzenia wymiany starych pokryć eternitowych. Nie wymaga żadnych zmian w konstrukcji dachu, dzięki czemu minimalizowane są koszty związane z przebudową. Dobrze dopasowany kształt i rozmiar płyt oraz nowoczesne systemy montażowe sprawiają, że prace dekarskie są łatwe i szybkie.

Dach z EuroFali jest lekki i trwały. Zastosowana technologia sprawia, że pokrycia są niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie ulegają korozji i nie tracą swoich właściwości, nie wymagają także specjalnej konserwacji. Bogata oferta kolorystyczna umożliwia dobre dopasowanie do zabudowań. Firma Cembrit oferuje także bogatą ofertę akcesoriów dachowych.

Wymiana eternitu na pokrycie w systemie EuroFala firmy Cembrit

Od lat 70 w Europie stopniowo zaczęto ograniczać produkcję eternitu. W Polsce od 1998 r. obowiązuje Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Mimo to, wciąż połowa wszystkich dachów domów mieszkalnych w Polsce jest pokryta eternitem. Cały czas utrzymuje się obawa przed procesem usuwania azbestu i jego kosztami oraz brak wiedzy na temat dostępnych alternatyw.

W 2002 r. przyjęto trzydziestoletni Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski. Ma on na celu wsparcie właścicieli obiektów z pokryciem dachowym zawierającym azbest. O wysokości i zakresie udzielanej pomocy decyduje gmina.

Ekspert firmy:
Logo
Problemem jest również niska świadomość i brak edukacji na temat szkodliwości azbestu. Prowadzi to do sytuacji, w których wiele osób podejmuje się samodzielnego demontażu takiego dachu, nie stosując przy tym do wytycznych dotyczących zabezpieczenia zdjętych z dachu płyt eternitowych.

Oferta firmy Cembrit wychodzi naprzeciw tym, którzy podjęli decyzję o wymianie pokrycia wykonanego z eternitu. Producent od lat pomaga swoim klientom w procesie zastępowania starych dachów. Prowadzi też liczne kampanie edukacyjne mające na celu uświadomienie wagi zastąpienia azbestu nowoczesnymi materiałami.