Eksperci

Na co zwrócić uwagę podczas ocieplenia poddasza nieużytkowego?

Dodano: czwartek, 20 listopada 2014 10:10

Poddasza w Polsce najczęściej wykonuje się w oparciu o drewnianą więźbę dachową. Jeśli decydujemy się na zaadaptowanie poddasza na potrzeby mieszkalne, powinniśmy wybrać materiał elastyczny, tak by poszczególne płyty mogły szczelnie przylegać zarówno do elementów konstrukcyjnych, jak i do siebie nawzajem.

Twardą izolacją trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając przy tym szczelin. Optymalnym rozwiązaniem do ocieplenia adaptowanego poddasza jest wełna skalna układana w dwóch warstwach, pomiędzy i pod krokwiami. Opłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem jest ułożenie izolacji o grubości 35 cm. Dodatkowe centymetry ocieplenia służą nie tylko eliminacji mostków termicznych i zwiększeniu izolacyjności przegrody, ale też zabezpieczeniu konstrukcji drewnianej ze wszystkich stron na wypadek zagrożenia pożarowego.

Ekspert firmy:
Logo

W kontekście wykonawczym istotne jest to, by ocieplenie poddasza łączyło się w sposób ciągły z ociepleniem ścian (styk przy murłacie). Szczególnie uważać trzeba na dokładność montażu w narożnikach i załamaniach dachu oraz na połączenia ścian ze skosami połaciowymi. Krokwie dachowe nie mogą się bezpośrednio stykać z warstwą wykończenia od wewnątrz. Należy je ocieplać tak, by wyeliminować ewentualne mostki na styku krokwi i wełny.

 

Powiązane artykuły

»

Ciepłe poddasze zimą