Eksperci
Konstrukcja dachu jako element aranżacji poddasza

Konstrukcja dachu jako element aranżacji poddasza

Dodano: wtorek, 29 maja 2012 12:40

Nowocześnie zaprojektowane i jednocześnie ciepłe poddasze można uzyskać na kilka sposobów. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie widocznych elementów konstrukcji dachu w celu uzyskania ciekawej aranżacji poddasza. O czym należy przy tym pamiętać?

Efekt widocznych krokwi można uzyskać na trzy sposoby. Jeżeli wykorzystywane jest ocieplenia międzykrokwiowego, konieczne będzie zastosowanie belek o zwiększonym przekroju. Można również pod krokwie przymocować dodatkowe elementy drewniane, imitujące belki. Jeżeli zależy nam na naturalnym efekcie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z ocieplenia nakrokwiowego. Umożliwi ono wyeksponowanie konstrukcji dachu jako elementu aranżacji poddasza oraz zapewni skuteczniejszą izolację termiczną niż ocieplenie wełną mineralną.

Czym jest izolacja nakrokwiowa?

Poddasze z widocznymi krokwiamiIzolacja nakrokwiowa stanowi alternatywny, w stosunku do izolacji międzykrokwiowej, sposób ocieplenia poddasza użytkowego. Dzięki niej zastępujemy warstwę wełny mineralnej, ułożoną w przestrzeni między krokwiami, płytą izolacyjną położoną bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Od lat 60 w budownictwie stosuje się poliuretanową piankę sztywną - PUR.

Ten wyjątkowo wydajny materiał izolacyjny posiada o 67% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Pianka sztywna poliizocyjanurowa (PIR) z jakiej zbudowane są płyty Braas DivoDamm Top oraz Braas DivoDamm Pro jest najnowszą generacją tego produktu. Ma nie tylko znakomite właściwości izolacyjne, ale również jest wyjątkowo odporna na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.

Estetyka aranżacji poddasza w połączeniu z oszczędnością energii

Montaż izolacji nakrokwiowejNiewłaściwa termoizolacja dachu skutkuje poważnymi konsekwencjami - zimą na poddaszu panuje arktyczna temperatura, a warunki latem przypominają saunę. Oprócz dyskomfortu dochodzą duże rachunki za klimatyzację i ogrzewanie. Aby uniknąć późniejszych problemów, warto zainwestować w dobre materiały termoizolacyjne.

Właśnie ze względu na wyjątkowe właściwości izolacyjne i wysoką trwałość izolacja nakrokwiową staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Głównym plusem tego rozwiązania jest to, że ocieplenie znajduje się na całej powierzchni dachu, eliminując tym samym problem mostków termicznych. "W sytuacji kiedy ocieplenie znajduje się tylko między krokwiami, krokwie stają się kanałami, przez które ucieka ciepło. Zastosowanie izolacji nakrokwiowej to duża oszczędność energii. Więc chociaż na początku izolacja nakrokwiowa jest nieco droższa od metod tradycyjnych to po kilku latach ten wydatek się zwraca", wyjaśnia Andrzej Białczak - SUPERDEKARZ z Luzina.

Właściwy efekt zapewni sprawdzona ekipa i dobre materiały

Ekspert firmy:
Logo
Izolacja nakrokwiowa pozwala na pozostawienie odsłoniętej konstrukcji dachu jako elementu aranżacji poddasza. Nie jest to jednak konieczne - można ją zasłonić płytami gipsowo-kartonowymi. Decydując się na konstrukcję odsłoniętą należy pamiętać, by była wykonana z dobrej jakości i estetycznie wyglądającego drewna. Aby osiągnąć wymarzony efekt, konieczne jest zatrudnienie sprawdzonych fachowców. Błędy popełnione przez dekarza mogą skutkować niewłaściwą izolacją budynku, a nawet zniszczeniem materiałów i kosztownymi poprawkami.