Eksperci

Jak wybrać dobre okno dachowe?

Dodano: wtorek, 10 lipca 2012 10:53

Przeciętnemu klientowi, który nie ma fachowej wiedzy, zakup okna dachowego może nastręczać pewnych trudności. Producenci oferują bardzo szeroki wybór, każde okno reklamując przy tym jako najlepsze. Jak zatem podjąć właściwą decyzję?

Na szczęście istnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości. Pierwszy z parametrów to współczynnik przenikania ciepła. Oznacza on w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten - dla całego okna opisywany skrótem Uw - w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (Ug) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.

Blachy Pruszyński - okno drewniane AVXKolejnym ważnym parametrem okna dachowego jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych - 4. Istotna jest również wodoszczelność. Opisywana jest ona ciśnieniem z jakim woda (np. deszcz) może bezpiecznie napierać na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie to powinno wynosić 900 Pa, a w produktach dobrych - 1100 Pa. Wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Pa.

Są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać, aby wybrać dobre okno dachowe. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem - optymalny wybór to klasa 3 lub 4, drugi natomiast, to współczynnik oporu akustycznego, określający stopień w jakim okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30-32 dB. W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne. Dla przykładu, jeżeli chodzi o okna Aura drukujemy je na opakowaniu każdego produktu.

Ekspert firmy:
Logo
Klient który chce wybrać dobre okno dachowe, powinien również zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Chodzi na przykład o kształt okna, wielkość ościeżnicy czy materiał, z jakiego jest wykonane. Najlepiej, gdy kształt odpowiada specyfice więźby dachowej. W przypadku materiałów, drewno jest obecnie najbardziej popularne, jednak do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności - jak kuchnia czy łazienka - zaleca się PVC.

O tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru przekonujemy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.