Jak przeciwdziałać stratom ciepła przez dach?

Właściwa termoizolacja ścian i fundamentów powinna iść w parze z odpowiednim ociepleniem i zabezpieczeniem pokrycia dachowego. Często zdarza się, że spora część energii ucieka przez źle wykonany dach. Co więc może być powodem takiego stanu rzeczy i jak temu przeciwdziałać?

Ocieplenie dachu - KlöberAby w domu panowało ciepło, należy odpowiednio ocieplić dach wełną szklaną lub mineralną. Częstą przyczyną strat ciepła jest właśnie niewystarczająca grubość materiału izolacyjnego lub jego niedostateczne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wilgoci. Pamiętajmy, że zawilgocony materiał izolacyjny jest nieskuteczny, co łączy się ze stratami energii zużywanej na ogrzanie domu. Jeżeli chcemy tego uniknąć, zastosujmy od strony poddasza folię paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. Dopiero taki kompatybilny system zapewni komfortowe warunki mieszkaniowe.

Bardzo ważne jest również wyeliminowanie mostków termicznych, powstałych w wyniku niedokładnego ułożenia izolacji termicznej. Ponadto warstwa wstępnego krycia powinna być należycie uszczelniona, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na bilans energetyczny domu. Przez luźne zakładki membran i inne ich nieszczelności do materiału izolacyjnego może wnikać wiatr, który powoduje duże straty ciepła. Są one wynikiem przewiewania materiału izolacyjnego.

Na poddaszach, gdzie zostały zastosowane membrany dokładnie uszczelnione, zużywane jest o wiele mniej energii cieplnej. Dlatego, by pokrycie było wiatroszczelne, chroniło przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci do termoizolacji, najlepiej zastosować systemy membran i elementów klejących.

Aby uzyskać w pełni zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie dachowe, odporne na wilgoć i działanie zmiennych warunków atmosferycznych, nie wystarczy tylko izolacja samego dachu. Należy również starannie ocieplić i uszczelnić inne miejsca jak: ścianka kolankowa, murłata, okno połaciowe, świetlik czy lukarna. Często bowiem detale wpływają na izolacyjność cieplną całego budynku.

Odpowiednia wentylacja, czyli sucho i ciepło

Uszczelnienie dachu - KlöberBez względu na rodzaj wybranego pokrycia dachowego warunkiem koniecznym jest wykonanie właściwej wentylacji połaci dachowej. Para wodna w budynkach mieszkalnych to naturalne zjawisko. Powstaje ona wskutek wszelkich codziennych czynności jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Wprawdzie sama w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, ale już jej skroplenie grozi poważnymi szkodami w domu. Przedostanie się wilgoci do termoizolacji może okazać się na tyle destrukcyjne dla połaci, że konieczny będzie kapitalny remont. Dlatego też wybierając materiał pokryciowy, pamiętajmy o poprawnej konstrukcji warstw dachu, umożliwiającej dyfuzję pary wodnej.

Skutki błędów wykonawczych

Nie ulega wątpliwości, że wykonanie dachu należy zlecić fachowcom. Zatrudnienie doświadczonej ekipy dekarskiej to gwarancja, że pokrycie będzie spełniało wszelkie normy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nawet materiały o najlepszych parametrach nie będą działać tak jak powinny, jeśli nie zostaną odpowiednio dobrane, ułożone i zamontowane.

{logo}Wszelkie błędy wykonawcze popełnione na kolejnych etapach budowy połaci dachowej, znacząco wpływają na pogorszenie wydajności energetycznej całego dachu. Wśród nich możemy wymienić takie jak: pęknięte dachówki, zbyt duże szczeliny, przerwane membrany dachowe, nieszczelne kosze dachowe lub obróbki kominowe. Mogą one ujawnić się zaraz po wykonaniu dachu, jednak czasami dają o sobie znać długo po zakończeniu prac dekarskich.

Jeśli dach zostanie dokładnie zaplanowany już na etapie projektu, a następnie precyzyjnie wykonany, domownicy będą mogli cieszyć się nim przez długie lata. A jego trwałość i funkcjonalność z pewnością wygeneruje spore oszczędności na polu finansowym.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT