Eksperci
Obróbka blacharska komina z cegły klinkierowej

Obróbka blacharska komina z cegły klinkierowej

Dodano: poniedziałek, 28 listopada 2011 14:06
Odpowiada: Cezary Jankowski

Mam komin postawiony z cegły klinkierowej (dziurawka). Wszystko było dobrze do pierwszego deszczu po zimie. Zauważyłem że po kołnierzu w środku domu leci woda - mocno leci i kapie na ziemię. Według dekarza winna jest cegła - fugi przepuszczają wodę i kanalikami w cegle leci ona na dół. Czy to możliwe, czy też przy tak intensywnym przecieku, winy należy upatrywać raczej w obróbce?

Oczywiście przeciek spowodowany jest niewłaściwą obróbka komina, gdyż nawet nieszczelne fugi nie doprowadzą do wycieku wody a co najwyżej do zawilgocenia komina. Obróbka blacharska wokół komina powinna być od góry szczelnie przykryta i uszczelniona silikonem lub jeszcze lepiej wprowadzona w nacięcie w cegłach bądź komin wymurowany z tzw. wydrą.

Dobrze wykonana obróbka blacharska to jedyny w pełni skuteczny sposób
wyeliminowania przecieków przy kominie.

Często przecieki spowodowane są zbyt płytkim wprowadzeniem obróbki pod pokrycie od strony kalenicy lub za małą wysokością oblachowania na kominie. Przy intensywnych opadach w miejscu przejścia komina przez pokrycie powstaje efekt fali i woda może być pod nie wtłaczana. jeśli komin ma znaczną szerokość od strony kalenicy, to powinien być umieszczony tzw. kozubek - trójkątny element kierujący spływającą wodę na boki komina.