Eksperci

Błędy wykonawców pokryć dachowych - czego się wystrzegać?

Dodano: piątek, 10 czerwca 2011 12:17
Odpowiada: Krystian Wyskiel

Jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy pokryć dachowych? Na co należy zwrócić uwagę przed i w trakcie montażu konstrukcji dachu?

Nieprawidłowa wentylacja

Jedną z kluczowych kwestii w montażu konstrukcji dachu, folii, ewentualnej izolacji i pokrycia stalowego jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. W pokryciach z blachy cyrkulacja powietrza odbywa się przez wlot pod pasem nadrynnowym, następnie powietrze przemieszcza się pod blachą na długości arkusza i znajduje ujście w kalenicy. W pokryciach Classic powietrze przepływa przez specjalnie perforowane i przykręcone do arkusza listy podgąsiorowe. Listwy zapewniają prawidłową wentylację w kalenicy, ale można jest również stosować jako elementy wentylacyjne przed oknem i kominem.

Niestety wykonawcy nie zwracając należytej uwagi na wszystkie systemowe obróbki często pomijają podczas montażu stosowanie listew. Dodatkowo docinają arkusze "na styk", zapominając o potrzebie tworzenia przestrzeni wentylacyjnej. Ponadto ważne by listwy przykręcić wkrętami tylko do blachy (nie mogą być przykręcane do łat), tak aby nie zablokować możliwości przesuwu blachy (rozszerzalność stali). W celu poprawienia takich błędów, należy zastosować nowe gąsiory, zdemontować i dociąć odpowiednio arkusze, aby zapewnić przestrzeń wentylacyjną oraz zastosować listwy podgąsiorowe.

Zły pomiar dachu

Pomiar dachu jest istotnym elementem niezbędnym do określenia prawidłowych długości arkuszy pokrycia. Może być dokonywany na podstawie projektu architektoniczno - budowlanego, pod warunkiem, że wykonana więźba odpowiada danym zawartym w projekcie. Najbardziej rzetelną metodą jest jednak określenie długości poszczególnych arkuszy pokrycia dachowego na podstawie pomiarów istniejącej konstrukcji dachu. Źle wykonane pomiary są przyczyną wielu konfliktowych sytuacji i narażają inwestora na dodatkowe koszty oraz błędy w wykonaniu pokrycia.

Ekspert firmy:
Logo

Wadliwe odprowadzenie wody deszczowej

Zaprojektowanie systemu rynnowego do odwodnienia dachu wiąże się z przyjęciem odpowiedniej średnicy rynny i średnicy oraz liczby rur spustowych adekwatnie do powierzchni dachu. Niezwykle istotne jest, aby pamiętać, że te elementy mają określoną przepustowość i nie będą w stanie zebrać ilości wody przewyższającej ich parametry. Równie ważne jest prawidłowe umiejscowienie poszczególnych elementów. Wbrew pozorom nawet rynny mogą być zamontowane w niewłaściwym miejscu.