Eksperci
Jak wzmocnić krokwie w starym domu?

Jak wzmocnić krokwie w starym domu?

Dodano: wtorek, 10 maja 2011 12:07
Odpowiada: Cezary Jankowski

Kupiłem stary dom, w który ostatniej zimy zauważyłem, że krokwie w widoczny sposób uginają się pod ciężarem śniegu. Jak można usztywnić i wzmocnić więźbę krokwiowo-jętkową, bo wchodzenie na dach, by usunąć śnieg nie wchodzi w grę?

Wzmocnienie uginających się krokwi można przeprowadzić w dwojaki sposób - poprzez dołożenie obustronne desek na krokwiach lub podpierając je płatwią. Pierwszy sposób jest łatwiejszy do wykonania. Polega na przybiciu lub przykręceniu z obu stron krokwi desek o grubości 25-32 mm.

Deski powinny mieć długości 1/2 - 2/3 długości krokwi i mocuje się je w środku ich długości. W efekcie krokwie zostaną pogrubione, w miejscu, gdzie działa na nie największa siła.

Bardzo ważne jest solidne przymocowanie desek, tak by "pracowały" wraz z krokwią. Podparcie krokwi w środku rozpiętości na płatwi wymaga ułożenia na stropie podwaliny i zamocowania słupków. Pionowe słupki wystarczy umieścić pod co trzecią krokwią.

Przekrój użytych elementów nie powinien być mniejszy niż 100 × 100 mm. Krokwie uzyskają wówczas dodatkowy punkt podparcia na płatwi (poziomej belce), która następnie przekaże obciążenia na słupki i płatew stropową (podwalinę).

Jednak należałoby sprawdzić wcześniej nośność stropu, bo taka konstrukcja oznacza, że będzie on przenosił część obciążeń. Ponadto rozwiązanie to ogranicza swobodę w zagospodarowaniu poddasza.