Eksperci
Jak prawidłowo wykonać kosz dachowy?

Jak prawidłowo wykonać kosz dachowy?

Dodano: wtorek, 08 maja 2012 08:15
Odpowiada: Marek Podeszwa

Miejsca styku dwóch połaci dachu oraz łączenie komina z pokryciem wymagają szczególnie starannej obróbki. Tam najczęściej dochodzi do rozszczelnień i przenikania wilgoci. Jednym z elementów, które podczas montażu sprawiają najwięcej problemów jest kosz dachowy.

Wklęsłe przecięcie się dwóch połaci, czyli kosz dachowy, jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcji dachu i równocześnie jednym z najtrudniejszych w montażu. Wśród bardzo często popełnianych przez inwestorów błędów jest pozostawianie zbyt wąskiej szczeliny pomiędzy dachówkami.

Błędnie wykonany kosz dachowy - fot. Dariusz NowickiKosz dachowy, inaczej mówiąc rynna dachowa, ma za zadanie odprowadzenie wody z dachu. Gdy pozostawimy zbyt wąską szczelinę, w koszu mogą powstawać zatory, a tym samym woda może dostać się pod pokrycie. Problem stanowi również zalegający śnieg czy liście. Dlatego też przy długich koszach szczelina między osią kosza a linią dociętych dachówek powinna wynosić nie mniej niż 8 cm na każdą stronę kosza. Im dłuższy kosz tym szczelina powinna być większa.

Od jakości i prawidłowej budowy kosza zależy szczelność i trwałość dachu. Aby kosz dobrze funkcjonował musi być spełnionych kilka warunków.

Warstwy folii dachowej w koszu - BraasPierwszym jest odpowiednie podłoże. Jednym ze sposobów montażu kosza z blachy jest ułożenie go na zagęszczonym łatowaniu, które z kolei podpiera się na deskach ułożonych wzdłuż krokwi koszowej. Wykonana w ten sposób rynna dachowa jest bardziej odporna na zgniecenie i odkształcenia. Tak przygotowane podłoże należy wyłożyć folią dachową nadając jej kształt koryta. Najlepiej wykonać to z trzech warstw - pierwszą warstwę folii położyć bezpośrednio wzdłuż rynny, dwie kolejne przechodząc z jednej połaci na drugą.

Następnym ważnym aspektem jest szerokość rynny koszowej. Podobnie jak w przypadku szczeliny między dachówkami, obowiązuje tu zasada - im dłuższy kosz tym jego szerokość powinna być większa. W przypadku długich koszy szerokość blachy nie powinna być mniejsza niż 50 cm.

Trzecia najważniejsza zasada - brzegi rynny należy zgiąć pod kątem 90° i zamocować za pomocą odpowiednich klamer. W żadnym razie nie należy jej dziurawić i przybijać gwoździami czy mocować wkrętami - może to spowodować przeciekanie kosza i w konsekwencji drogą naprawę.

Prawidłowo wykonany kosz dachowy - BraasJak prawidłowo wykonać kosz dachowy?

Kosz należy montować od okapu do kalenicy, na przykład lukarny. Początek kosza należy uformować tak, by zapewnić swobodny spływ wody do systemu rynnowego. W przypadku, gdy będzie konieczne łączenie dwóch i więcej koszy, układamy je z zakładką minimum 10 cm.

Ważne przy montażu jest również wykończenie połączenia koszy na styku połaci z kalenicą lukarny. Aby nie dopuścić do przenikania wody, a równocześnie zapewnić odpowiednią szczelność, należy zastosować taśmę do łączenia koszy. Dodatkowym zabezpieczeniem przed przenikaniem wody czy śniegu jest przyklejenie klinowej gąbki uszczelniającej z obu stron, między koszem dachowym a spodem dachówek.

Ekspert firmy:
Logo
Tak zamontowany kosz dachowy będzie funkcjonalnym elementem dachu, a równocześnie sprawi, że nasz dach będzie wyglądał estetycznie. Gwarancją dobrze wykonanego dachu, a w szczególności tak trudnych detali jak kosz dachowy, jest zatrudnianie wykwalifikowanych wykonawców i stosowanie materiałów najwyższej jakości.