Odśnieżaj dach. Zachowasz bezpieczeństwo i nie zapłacisz kary

Tegoroczna zima chociaż przyszła późno - nie zamierza odpuścić. Mokry i ciężki śnieg tworzy ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych, samochodów, a także samego budynku. Dlatego pamiętajmy o odśnieżaniu dachu i usuwaniu z niego sopli lodu. Zgodnie z prawem budowlanym obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach budynku. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do 5 000 zł, a nawet karą pozbawienia wolności do roku.

O odśnieżaniu należy pamięć bez względu na typ dachu. Zalegąjący śnieg jest bardzo ciężki, ponadto jego waga szczególnie zwiększa się w czasie chwilowych odwilży, podczas których ulega topnieniu, a następnie przemienia się w lód.

Waga śniegu

Chociaż biały puch wygląda niepozornie, to w praktyce może stanowić duże zagrożenie zarówno dla konstrukcji dachu, jak i otoczenia. Pamiętajmy, że jego waga zwiększa się w zależności od miejsca, w którym leży i czasu zalegania. Jeden metr kwadratowy śniegu może osiągnąć ciężar nawet 50 kilogramów. Dlatego najlepiej i najłatwiej usuwać świeży śnieg. Z dachu stromego opady śniegu osuwają się samoistnie, w tym przypadku duże znaczenie posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Inaczej jest przy dachach płaskich, gdzie przy dużym nagromadzeniu opadu należy go usuwać ręcznie. W tym przypadku powstaje też zagrożenie wynikające z naprzemiennego topienia i zamarzania śniegu. Chcąc obliczyć jego orientacyjny ciężar, pamiętajmy o innych czynnikach, jak wysokość danego miejsca nad poziomem morza czy lokalizacja budynku.{logo}

Projektując więźbę dachową należy dokonać kalkulacji, które pozwolą oszacować spodziewane obciążenie nie tylko pokryciem dachowym, ale także śniegiem czy naciskiem powodowanym przez wiatr.

Obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane

Nie każdy z nas wie, że obowiązek odśnieżania dachu reguluje prawo budowlane. Istnieje w nim zapis, zgodnie z którym właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobligowany do zapewnienia tzw. "bezpiecznego obejścia". Zgodnie z art. 61. musimy zadbać o to, aby w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych, użytkowanie budynku było w pełni bezpieczne. W praktyce oznacza to tyle, że przy dużych opadach śniegu i jego zaleganiu na dachu (powyżej 15 cm pokrywy), musimy niezwłocznie go usunąć. Szczególny nacisk kładziony jest na odśnieżanie budynków wielkopowierzchniowych, takich jak hipermarkety czy hale produkcyjne. Nie stosując się do tego zapisu, narażamy się na konflikt z prawem, który może skutkować karą grzywny od 100 do nawet 5 000 zł.

Jak odśnieżać dach?

Chociaż mogłoby się wydawać, że odśnieżanie dachu, zwłaszcza płaskiego, to proste zadanie, to jednak statystyki pokazują inaczej. Ryzyko poślizgnięcia się lub upadku ze śliskiej powierzchni jest spore, nie wspominając już o prawdopodobieństwie poważnych urazów.  Dlatego tego typu prace wysokościowe powinna przeprowadzać tylko wykwalifikowana ekipa, zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Dzięki temu zyskamy pewność, że śnieg rzeczywiście zostanie usunięty z powierzchni pokrycia dachowego.

Zainstaluj zabezpieczenie przeciwśniegowe

Nagłe zsunięcie się ciężkiego śniegu stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, roślin czy zaparkowanych samochodów. Ponadto uszkodzeniu może ulec również system rynnowy, czy nawet sama elewacja. W takiej sytuacji pomocne będą śniegochwyty. To elastyczne elementy wykonane z blachy, które właściwie zamontowane i rozmieszczone na połaci, dają gwarancję ochrony przed zsuwającym się śniegiem.

Akcesoria można zamontować na wierzchołkach trapezu lub na fali blachodachówki. Ilość i sposób rozmieszczenia śniegochwytów muszą być dopasowane do projektu dachu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż dwóch szeregów śniegochwytów. Pierwszy szereg ok. 50 cm nad rynną, drugi ok. 40 cm wyżej zachowując naprzemienność. Dla przykładu jeżeli połać ma długość większą niż 5 m zaleca się zamontowanie trzeciego szeregu tak, by długość między drugim rzędem śniegołapów podzielić na pół i wtedy długość niezabezpieczonej powierzchni wyniesie minimum 2,5 mb. Drugim ze sposobów jest nieregularne rozłożenie śniegołapów na całej połaci dachu w taki sposób, że każdy z nich utrzymuje śnieg przykładowo z dwóch metrów dachu na swej szerokości. Odpowiednio oczyszczając dach ze śniegu spełnimy nie tylko wymogi prawne, ale również nie narazimy go na uszkodzenie konstrukcji, a siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT