Eksperci
Z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Z jakiego materiału wykonać podbitkę dachową?

Dodano: wtorek, 27 listopada 2012 08:26

Podbitka dachowa, nazywana również podsufitką, to nie tylko estetyczne wykończenie naszego domu. To także istotny element ochronny. Podbitka staje się ważnym elementem budowlanym, a jej przemyślany wybór jest istotnym i niezbędnym krokiem w stronę wykończenia naszego domu.

Drewno, PCV, stal - z tych materiałów wykonywana jest najczęściej podbitka dachowa, która pełni ważne funkcje konstrukcyjne i estetyczne w naszym domu. Który z nich wybrać, by przez długie lata dumnie i bez troski podnosić głowę do góry?

Podbitka osłania elementy konstrukcyjne dachu, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zabezpiecza je przed opadami, nasłonecznieniem, uniemożliwia szkodliwą działalność ptaków i owadów. Pełni także rolę izolacji. Dzięki tym funkcjom, podbitka staje się ważnym elementem budowlanym, a jej przemyślany wybór jest istotnym i niezbędnym krokiem w stronę wykończenia naszego domu.

Podbitka dachowa a konstrukcyjna konieczność

Niebagatelny jest przede wszystkim wybór materiału, z którego będzie wykonana podbitka dachowa. Stojąc przed wyborem, warto zwrócić uwagę na względy praktyczne, tzn. na jakość materiału, jego trwałość, odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, łatwość montażu i konserwacji. Tradycyjnie wykorzystywanym jako podbitka dachowa surowcem jest drewno. Drewno to materiał ekologiczny i właśnie naturalność jest jego główną zaletą. Dobrze przygotowane, czyli wysuszone i zaimpregnowane deski, będą służyły przez lata. Podbitka drewniana zapewnia duży komfort użytkowania i wysoki poziom estetyki. Drewno nie kurczy się, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych, łatwo poddaje się renowacji.  Z drugiej strony konieczność tej konserwacji potrafi być uciążliwa.

Alternatywą dla mniejszych entuzjastów prac konserwacyjnych i domowych jest podbitka z tworzyw sztucznych. Jej montaż jest łatwiejszy i mniej czasochłonny. Podbitka z PVC jest odporna na działanie wiatru i na uszkodzenia mechaniczne. Jest to produkt nietoksyczny i niepalny. Trzeba docenić także zalety tworzyw sztucznych w zakresie zapewnienia dobrej wentylacji dachu.

Akcesoria w postaci kratek wentylacyjnych i specjalnych profili zapewniają niezbędną wentylację ścian i przestrzeni dachowej. Zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Otwory wentylacyjne umożliwiają dobrą cyrkulację powietrza, która zapobiega wilgoci osadzającej się pod połacią dachu, a co za tym idzie - osłabieniu jego konstrukcji. Kolejną możliwością, jeśli chodzi o zabezpieczenie okapu, jest metalowe wykończenie. Stalowa podbitka ma swoje zalety. Jest to materiał twardy, a co za tym idzie, mniej podatny na działanie czynników atmosferycznych. Nie odkształca się, jest trwała i również nie wymaga wielkiej konserwacji. Producenci zabezpieczają ją przed korozją, niszczącym działaniem opadów czy blaknięciem.

Ekspert firmy:
Logo

Podbitka dachowa a estetyka

Podbitka dachowa to nie tylko jej funkcje praktyczne. To także widoczna na pierwszy rzut oka część dachu, która nie powinna razić wizualnie. Podbitka jest najczęściej dopasowana do elewacji czy stolarki okiennej. Powinna komponować się także z innymi elementami wykończenia, takimi jak rynny, parapety zewnętrzne, kolor dachówki. Jak na te czynniki wpływa wybór materiału?

Wybrać drewno z jego rustykalnym charakterem, blachę z jej możliwością stylizacji i dużym przekrojem kolorystycznym, czy tworzywo sztuczne? Podbitka dachowa z PVC daje możliwość żonglowania kolorami, a co za tym idzie optymalne wkomponowanie podbitki dachowej w styl każdego budynku. Każdy z nas ma swoje estetyczne preferencje i gusty, dlatego należy jedynie pamiętać, że liczy się przede wszystkim pewna konsekwencja i jednorodność stylistyczna. Warto więc prześledzić obecną ofertę i pamiętać, że wykończenie dachu estetycznie spuentuje wysiłek włożony w wykańczanie całego domu, zapewniając mu ochronę na lata.