Eksperci
Jak zapewnić komfort termiczny w każdym domu?

Jak zapewnić komfort termiczny w każdym domu?

Dodano: wtorek, 28 sierpnia 2012 15:45

Doskonała izolacja nowoczesnych budynków zaburza często komfort termiczny mieszkańców. Ponadto niewystarczająca wentylacja prowadzi do powstawania wilgoci w pomieszczeniach. Samo wietrzenie poprzez otwieranie okien nie zapewni odpowiedniej wentylacji budynku.

Konstruktorzy chcąc zadbać o szczelność pomieszczeń czasem zapominają o ich odpowiedniej wentylacji. W takich warunkach świetnie rozwijają się wszelkiego rodzaju pleśnie, roztocza, grzyby i inne mikroorganizmy. Zachęcamy do przyjrzenia się warunkom wentylacyjnym we własnym domu. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii rady specjalisty, który podpowie, co należy zrobić, aby osiągnąć komfort termiczny w domu i chronić najbliższych przed zagrożeniami związanymi z wilgocią w pomieszczeniach.

Skroplenia na oknie - fot. Blachy PruszyńskiŚwietna izolacja może niekorzystnie wpływać na komfort termiczny wewnątrz budynku. Pomieszczenie spełnia warunki komfortu termicznego, jeśli przebywający w nim człowiek wykonujący drobne, niewymagające wysiłku fizycznego czynności nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Oznacza to, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi.

Jak zapewnić komfort termiczny w każdym domu?

Kominek wentylacyjny - fot. Blachy PruszyńskiZ uwagi na warunki atmosferyczne otwieranie okien nie zawsze jest możliwe. Dużo lepszym rozwiązaniem jest utworzenie stałej i naturalnej cyrkulacji powietrza. Jednym z najprostszych, ale i najbardziej skutecznych sposobów na to jest instalacja dachowych kominków wentylacyjnych. Z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej odprowadzają one poza budynek zużyte powietrze. Same kominki to jednak tylko część całego systemu mającego służyć wentylacji. Jego elementy muszą do siebie idealnie pasować i spełniać możliwie najwyższe parametry.

Ekspert firmy:
Logo
Przy wyborze kominka dachowego ważne jest, żeby znaleźć takie rozwiązanie, najlepiej jednego producenta, które składa się z kompletu akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową. Prawidłowa wentylacja z użyciem kominków dachowych to system kompatybilnych elementów. Ich jakość jest niezwykle istotną kwestią. To od niej zależy skuteczność wentylacji całego budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego trwałość i funkcjonalność.