Eksperci
Jak ochronić dom przed ptakami?

Jak ochronić dom przed ptakami?

Dodano: poniedziałek, 16 kwietnia 2012 11:50

Wraz z nadejściem wiosny powraca uciążliwy problem zabrudzeń i zniszczeń dokonywanych przez ptaki. Najwięcej kłopotów sprawiają zazwyczaj gnieżdżące się i szukające schronienia gołębie. Walka z nimi przy pomocy domowych sposobów jest najczęściej nieskuteczna.

Gruchanie czy szczebiot mogą być przyjemne w parku lub w lesie. Jednak na parapetach, w altanach i w domach ptaki często bywają niechcianymi lokatorami. Ptaki nie tylko zanieczyszczają elewacje, rynny, balkony i gzymsy, ale mogą również roznosić choroby oraz powodować alergie. Zwykle zatem nie należy im pozwalać, by na dobre zaaklimatyzowały się w naszym domu.

Jak ochronić dom przed ptakami?

Należy stosować metody skuteczne i humanitarne. Zamiast ponosić koszty związane z czyszczeniem elewacji z ptasich odchodów, warto zainwestować w sprawdzone, specjalistyczne sposoby ochrony domu przed nieproszonymi gośćmi.

Klöber - kolce zabezpieczające przed ptakamiAby zabezpieczyć dom przed ptakami, możemy skorzystać z systemów elektrycznych, siatek, spirali i kolców. Największą popularnością cieszą się kolce, które odpowiednio zamontowane uniemożliwiają ptakom przysiadanie i zakładanie gniazd na gzymsach, krawędziach dachów, pasach podrynnowych oraz innych elementach domu.

Dzięki użyciu tego typu zabezpieczenia ochronimy nasz dom przed zabrudzeniami oraz żrącymi skutkami działania ptasich odchodów. Równocześnie system jest bardzo estetyczny i praktycznie niewidoczny z kilkunastu metrów. Kolce montuje się w prosty sposób za pomocą wkrętów. W naszej ofercie posiadamy kolce ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Są one wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Chrońmy dom nie zagrażając przyrodzie

Ekspert firmy:
Logo
Należy pamiętać, że kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków. Zabroniony jest montaż we wnękach balkonów, skierowanych  bokiem, w dół oraz w sposób potencjalnie zagrażający zwierzętom. Możemy wówczas zostać oskarżeni o złamanie art. 52 ustawy o ochronie przyrody. W przypadku montażu kolców w sposób blokujący dostęp do istniejących gniazd lub miejsc, w których mogą być one zakładane, potrzebna jest zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.