Eksperci
Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową z PVC?

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową z PVC?

Dodano: wtorek, 27 marca 2012 10:14

Przymocowanie podbitki dachowej z PVC zwykle nie jest wymagającym zadaniem. Jednak w przypadku wymyślnych połaci, o skomplikowanych konstrukcjach, wykonawcom zdarzają się błędy montażowe. Jak ich uniknąć oraz na co zwrócić uwagę?

Stopień trudności montażu podbitki dachowej zależy od konstrukcji budynku. Im bardziej pomysłowy projekt, tym łatwiej o popełnienie błędu. Niewłaściwy montaż podbitki może sprawić wiele kłopotów. Głównym obciążeniem są dodatkowe koszty finansowe oraz brak porozumienia z ekipą remontową i producentem, który nie chce uwzględnić reklamacji. Aby cieszyć się estetycznym wykończeniem dachu, należy zadbać o prawidłowy montaż systemu podbitki dachowej, dzięki czemu unikniemy drogich błędów.

Instalacja podbitki - od czego zacząć?

Instalację podbitki dachowej powinniśmy zacząć od wymierzenia odległości pomiędzy elewacją a okapem dachu - umożliwi to ocenę kosztów jakie poniesiemy przy zakupie materiału wykończeniowego. Jednym z głównych zastosowań podbitki jest zagwarantowanie wentylacji, dzięki czemu przy jej montażu należy uwzględnić otwory na wywietrzniki.

Pracę rozpoczynamy od zamontowania na końcach krokwi - deski czołowej, która zapewni trwałe i solidne mocowanie haków rynnowych. W przypadku łączenia dwóch desek należy użyć specjalnego łącznika i zachować pomiędzy nimi 5-6 mm odstęp. Jest to konieczne ze względu na występowanie rozszerzalności linowej podczas zmian temperatury.

Prostota montażu podbitki dachowej ze spienionego PVC polega na tym, że wykorzystujemy tylko ręczną piłę, miarkę, poziomice, kątownik, młotek oraz pilnik. Co ważne, panele są bardzo lekkie i łatwe w obróbce. Można je dowolnie przycinać, przewiercać i formować w taki sposób, aby uzyskać efekt estetycznie wykończonego dachu.

Wszystko składa się na to, że montaż systemu podbitki z PVC jest znacznie krótszy w porównaniu do innych materiałów. Na ułatwienie montażu wpływa również brak potrzeby wykorzystywania specjalistycznych narzędzi.

Uwaga na błędy przy montażu podbitki dachowej

Często powtarzanym błędem przy montażu podbitki dachowej jest zły rozstaw rusztu - drewnianej części, do której przymocowuje się profile. Często to właśnie ekipy remontowe nie spełniają zaleceń producentów, czego skutkiem może być nawet opadnięcie paneli podbitkowych. Zachowanie zalecanego rozstawu drewnianego rusztu gwarantuje długotrwałą eksploatację.

Warto pamiętać, że prawidłowy odstęp pomiędzy poszczególnymi deskami rusztu powinien wahać się pomiędzy 30 a 40 cm. Kolejnym często powtarzanym błędem jest nieprawidłowe łączenie paneli. Zazwyczaj dzieje się to w przypadku kiedy wkładamy panele do profilu wykończeniowego i nie zachowujemy odpowiedniego luzu montażowego w postaci 5-9 mm szczeliny.

Ekspert firmy:
Logo

Jeśli zostawimy za mały odstęp na skutek zmian temperatury panel podbitkowy będzie napierał na profil wywołując niepożądany efekt pofalowania materiału. W przypadku za dużej szczeliny panele mogą wsunąć się do profilu wykończeniowego.

Montaż systemu podbitki dachowej nie jest trudnym zadaniem. W przypadku podbitki z materiału PVC mamy zagwarantowany prostą i szybką instalację. Warto jednak zachować wytyczne producentów, aby nie obciążać swoich portfeli dodatkowymi wydatkami na poprawki.