Biblioteka

Akcesoria dachowe

Dodano: czwartek, 18 listopada 2010 07:27

Akcesoria dachowe estetycznie wykańczają dach i są niezwykle użyteczne. Muszą pasować do wybranego systemu krycia. Dlatego wybierając odpowiednie elementy należy dokładnie określić ich rodzaj oraz ilość.

Spis treści
» Uszczelnianie dachu
» Wentylacja dachu
» Elementy wykończenia dachu
» Dach a bezpieczeństwo
» Elementy systemowe dachu
   »Pokaż wszystko

Ważne są aprobaty lub certyfikaty budowlane świadczące o tym, że wyrób jest zgodny z obowiązującymi normami.

Każde pokrycie dachowe trzeba wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomyśleć o elementach umożliwiających bezpieczne poruszanie się po nim. Takie wykończenie dachu wydaje się nieco skomplikowane, ale nic bardziej mylnego - producenci pokryć i elementów dachowych oferują wszystkie niezbędne oraz uzupełniające akcesoria.

Najwięcej jest akcesoriów ceramicznych i cementowych, gdyż ze względu na specyfikę pokryć dachowych z tych materiałów, najtrudniej zastosować tu jakieś zastępcze rozwiązania. Dla każdego dachu można wyliczyć standardowe elementy do wykończenia i szczególnego zabezpieczenia - bez względu na rodzaj zastosowanego pokrycia. Oczywiście, na szczegółowy zakres tego przedsięwzięcia będzie rzutował materiał pokrycia, kształt dachu oraz oczekiwany efekt końcowy tego fragmentu domu.

Wszystkie akcesoria dachowe można zaszeregować do kilku grup:

  • uszczelniające,
  • wentylujące,
  • wykańczające,
  • zapewniające bezpieczeństwo,
  • ozdobne.

Uszczelnianie dachu

To grupa najbardziej popularnych obróbek. Potrzebne są do wykańczania krawędzi szczytowych połaci oraz uszczelniania przejścia komina przez dach lub okien połaciowych i wyłazów dachowych. Będą do tego potrzebne taśmy i listwy do obróbek wokół kominów oraz okien dachowych, wiatrownice, opierzenia wiatrownic oraz elementy chroniące ściany i okapy przed ewentualnymi zaciekami wody opadowej. Taśmy i wywietrzniki kalenicowe chronią grzbiet kalenicy przed wilgocią.

Do uszczelniania miejsc przejścia komina przez połać oraz do odpowiedniego wykończenia lukarn i okien połaciowych również stosuje się taśmy oraz odpowiednio profilowane obróbki. Kalenice można wykonać z gotowych elementów, wtedy możemy być pewni szczelności tego najwyższego punktu dachu. Natomiast opierzeniami dla wiatrownic uszczelnić można wykończone wcześniej krawędzie dachu.

Do zabezpieczania i uszczelniania koszy, czyli zagłębień na styku dwóch połaci dachowych, w których może zbierać się woda lub zalegać śnieg używa się rynien koszowych oraz pasów blachy.

Wentylacja dachu

Ocieplone poddasze użytkowe ma swoje wymagania. Tak jak musi być nad nim odpowiednio wentylowany dach, tak i samo pokrycie również wymaga wietrzenia, żeby nie zbierała się pod nim zabójcza wilgoć. W tym celu stosuje się taśmy do wentylacji kalenic i okapu, uszczelniające elementy wentylacji kalenic, elementy wentylacji okapu, dachówki wentylacyjne i wywietrzniki kalenicowe. Prawidłowo wykonany grzebień okapu powinien mieć kratkę wentylacyjną, która zapewni pod pokryciem wymagany dopływ powietrza i jednocześnie zabezpieczy ten otwór przed wizytami ptaków oraz gryzoni czy zagnieżdżaniem się owadów.

Taśmy uszczelniająco-wentylacyjne są metalowe, zaś profilowane wywietrzniki wyłącznie z tworzyw sztucznych (polipropylen lub PVC).

Elementy wykończenia dachu

Kalenice i naroża można wykończyć gąsiorami. Gąsiory mogą być początkowe, podstawowe, łączące i muszą mieć zakończenia (najczęściej denka z PVC). Do tej grupy powinniśmy zaliczyć również wszelkie produkty, które sprawią, że wykończenie dachu nazwiemy ozdobnym. Będą to wszelkiego rodzaju iglice, kopuły, artystyczne ornamenty, elementy wykończenia lukarn i okien mansardowych.

Nie wystarczy położyć na dachu pokrycie. Trzeba go jeszcze wykończyć. I to tak, żeby uszczelnić wszelkie połączenia i zapewnić tej konstrukcji jak najbardziej estetyczny wygląd. Warto też pomyśleć o elementach umożliwiających bezpieczne poruszanie się po nim.

Taką ozdobną blacharkę najczęściej wykonuje się z blachy miedzianej (nie wymaga konserwacji!) lub tytancynku - najmniej trwała będzie ze stali ocynkowanej.
Gąsiory dobierzemy z ceramiki, cementu, metalu lub profilowane z PVC. Do pokryć bitumicznych dobiera się elementy metalowe lub z tworzyw sztucznych.